únava

Jste pořád unavení? Příčina vás překvapí, řešení je jednoduché!

Jste pořád unavení? Příčina vás překvapí, řešení je jednoduché!
Zdroj: Thinkstockphotos

Nemůžete se ráno vykopat z postele a i když spíte celou noc, už v poledne byste si dali dvacet? Únava občas postihne každého, když se ale jedná o každodenní stav, tělo nám signalizuje, že něco není v pořádku.

Permanentní únava dokáže pořádně otrávit život. Nejběžnější činnosti představují hotová muka a večer ani nevydržíte do konce oblíbeného filmu. Pokud jste neustále unavení, nejde už jen o nedostatek spánku, ale něco je s vámi špatně.

Není ovšem potřeba hned myslet na nejhorší, únava sice může značit vážnější chorobu, obvykle je ale příčina úplně prostá. Na vině je často nedostatek vitamínu D, který je pro nás nepostradatelný. Je totiž nezbytný pro vstřebávání vápníku, který je důležitý pro zdraví kostí. Dostatek tohoto vitamínu dokáže zvyšovat energii a zároveň snižovat krevní tlak.

Související obsah

Tyto závěry potvrzuje i výzkum vědců z Edinburghu. Skupinu dobrovolníků na začátku požádali, aby 20 minut jezdili na kole, stejný úkol dostali i o 14 dní později. Během té doby podávali části dobrovolníků vitamín D a části placebo. Výsledek byl ohromující - ti, kteří dostávali vitamín D, zvládli úkol s daleko menším úsilím a navíc u nich naměřili nižší hladinu stresového hormonu kortizolu, který zvyšuje krevní tlak. Píše o tom britský Daily Mail.

Nedostatek vitamínu D vede také ke zvýšenému riziku vzniku cukrovky, revmatu, ale také třeba rakoviny, astmatu či lupénky. Ovlivňuje správnou funkci kostí a způsobuje nemoc zvanou křivice.

Vitamín D lze přitom velmi jednoduše doplnit, stačí se pohybovat na sluníčku. Právě sluneční záření dopadající na pokožku je jeho největším zdrojem. Pokud ale máte strach třeba z rakovinu kůže, lze ho získat i z potravinových doplňků. Je obsažen také v tučných rybách, vejcích či houbách.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

5 symptomů rakoviny, které byste rozhodně neměli ignorovat!

Vypadáte po ránu jako mrtvola? Tady jsou 3 důkazy toho, že něco musíte změnit!

mom, TN.cz

K tématu únava

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz