úmrtí

Krutý rok 2016: Prince, Rickman, Bowie. Kdo všechno nás opustil?

Krutý rok 2016: Prince, Rickman, Bowie. Kdo všechno nás opustil?
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Z roku 2016 ještě neuplynuly ani čtyři měsíce a svět už opustila celá řada známých osobností. Česko třeba přišlo o architekta a výtvarníka Bořka Šípka, herečku Jaroslavu Hanušovou nebo mima Borise Hybnera. Hudební svět se navždy rozloučil s Davidem Bowiem a Princem. Do hereckého nebe odešli Michel Galabru nebo Alan Rickman.

V lednu zemřel významný představitel KSČM a dlouholetý europoslanec Miloslav Ransdorf, Jeho manželka Vlasta jej 22. ledna našla doma po mozkové příhodě. Politik zemřel téhož dne odpoledne po převozu do pražského IKEMu. O pár týdnů dříve byl Ransdorf zadržen v curyšské bance, když se podle svých slov snažil zprostředkovat komunikaci mezi českým dědicem a bankou. Jeho pohřeb platila KSČM.

Pohřbu se zúčastnila také herečka Jaroslava Hanušová, která po boku Jiřího Lábuse a Oldřicha Kaisera vystupovala v estrádě Možná přijde i kouzelník jako populární Jaruš. Hanušová byla vážně nemocná a zemřela přesně měsíc po Ransdorfovi.

Vážné nemoci, konkrétně rakovině slinivky, podlehl v únoru také výtvarník, designér a dvorní architekt Václava Havla Bořek Šípek, který zemřel 13. února. Zřejmě neléčená cukrovka se 24. února stala osudnou kontroverznímu podnikateli a bývalému majiteli Discolandu Sylvie Ivanu Jonákovi, který zemřel rok poté, co si odpykal trest za objednání vraždy manželky Ludwiky.

Den po Jonákovi zemřel scénárista, ilustrátor, malíř a režisér Zdeněk Smetana, autor pohádkových postaviček Rákosníčka, Křemílka a Vochomůrky nebo Štaflíka a Špagetky.

S dalšími osobnostmi se Česko loučilo v dubnu. Hned 2. dubna zemřel na následky těžkého infarktu mim, herec a režisér Boris Hybner. O necelé dva týdny později, 14. dubna, zemřela divadelní herečka a oblíbená představitelka filmových a seriálových babiček Věra Kubánková, kterou mohli diváci vidět také v seriálech Comeback nebo Ordinace v růžové zahradě. Dva dny po ní pak také významný představitel české dechovky Stanislav Procházka, který nazpíval i hymnu fotbalové Slavie.

 

Související obsah

S významnými osobnostmi se loučili i v zahraničí. Už 4. ledna zemřel francouzský herec Michel Galabru, představitel rotmistra Gerbera z filmové série o četnících. Dva dny po svých 69. narozeninách, 10. ledna, podlehl rakovině jater britský zpěvák David Bowie. Stejná nemoc se jen o čtyři dny později stala osudnou také populárnímu britskému herci Alanu Rickmanovi, kterého čeští diváci znají třeba jako profesora Snapea z Harryho Pottera.

Česko i Slovensko zasáhla 17. ledna zpráva o úmrtí populárního sportovního komentátora Karola Poláka, který svým hlasem provázel přenosy z olympiád, mistrovství světa ve fotbale nebo šampionátů v krasobruslení.

V úctyhodném věku 98 let zemřel 15. února americký herec finského původu George Gaynes, představitel komandanta Lassarda z filmové série Policejní akademie. Italský filosof a spisovatel, autor románů Jméno růže nebo Foucaultovo kyvadlo, Umberto Eco podlehl 19. února rakovině slinivky.

Reportáž o úmrtí zpěváka Prince z pořadu Prásk!

S velkými osobnostmi se loučili i politici: 16. února zemřel bývalý generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí. Bývalá první dáma Spojených států Nancy Reaganová zemřela 6. března. Poslední březnový den přestalo tlouct srdce dlouholetého německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera.

Čtvrteční nečekaný skon hudební hvězdy Prince je jednou ze dvou velkých ran, která v posledních týdnech zasáhla hudební svět. Britský producent George Martin, označovaný za pátého člena Beatles, opustil tento svět 8. března ve věku 90 let.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz