Bydlení

Myslete na své stáří a upravte si dům už teď! RADY, jak na to

Myslete na své stáří a upravte si dům už teď! RADY, jak na to
Zdroj: Thinkstockphotos

Vyšli jste dnes schody k domu bez problémů? A co zítra? Stáří přijde dříve, než na něj vůbec stačíte pomyslet, a pak se pro vás může být každý schod navíc utrpením. Život v paneláku nebo činžovním domě skrývá mnohá úskalí, kterých bude s postupem věku jen přibývat. Přizpůsobte si proto dům tak, aby se vám v něm ve stáří pohodlně bydlelo.

Co vám ve stáří zkomplikuje život?

Až budete starší, výrazně se omezí váš pohyb, a tak oceníte především pohodlnou cestu do bytu. Schody bude těžší nejen vyjít či sejít, ale hrozí na nich i uklouznutí nebo spadnutí.

Proto i pokud bydlíte v nižším panelovém domě, zvažte instalaci výtahu. Ta nakonec ulehčí život všem, třeba i rodinám s dětmi. Ty bezbariérovou úpravu ocení nejen při manipulaci s kočárkem, ale také třeba u nošení nákupu či vynášení koše.

Jak vytvořit bezpečný a pohodlný domov?

Zloději si moc dobře uvědomují, že starší generace je pro ně snadným terčem. Senioři totiž často bydlí ve svých bytech sami a nemají sílu se bránit případným útokům.

„Otázka bezpečnosti by navíc měla být zásadní pro všechny obyvatele bytových domů. Zkuste si zvyknout na zamykání vchodových dveří alespoň po setmění, berte to jako samozřejmost,“ radí Dagmar Jonášová, vedoucí oddělení obchodů s právnickými osobami z Raiffeisen stavební spořitelny.

Váš pocit bezpečí posílí například instalace mříží do oken v přízemí nebo vylepšení zamykání dveří. Nové dveřní systémy spojují bezpečnost a pohodlí - své stávající dveře můžete vybavit vícebodovými zámky, díky kterým se vchod stane prakticky nedobytným.

Dveře můžete dále doplnit o tzv. samozavírač. Ten dveře vždy zavře tak, aby jimi nepronikli nezvaní hosté. Další jistotu přinesou rovněž výtahy na čip, které zaručí, že se s nimi do vyšších pater dostanou jen obyvatelé domu. Když se někomu přeci jen podaří do domu vniknout, budou se vám hodit kamery, které můžete instalovat do společných prostor.

Proč upravit dům už teď?

Kromě pořízení výtahu, plošiny, či různých bezpečnostních prvků zvažte také celkovou revitalizaci vašeho domu. Kamenem úrazu v plánování celkové rekonstrukce bývá často obava z vyšší investice a zadlužení BD či SVJ. Čekat na to, až ve fondu oprav naspoříte dostatek volných prostředků, se ale spíše nevyplácí.

Cena materiálu a práce neustále roste, naopak celková hodnota úspor ve fondu vlivem inflace reálně klesá. Může se tak snadno stát, že na potřebnou opravu nikdy nedojde.

Jaké jsou tedy možnosti? Zkuste využít nabídku úvěrů pro právnické osoby, například od Raiffeisen stavební spořitelny. Čím rychleji se do rekonstrukce pustíte, tím dříve si budete moci užívat veškerých výhod, které vám investice přinese.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz