Odměny

Po půl roce bonus k platu 395 tisíc. Kde? Na ministerstvech!

Velmi štědrou odměnu dostal jeden z úředníků ministerstva dopravy - po půl roce měl k platu na přilepšenou ještě 395 tisíc korun. Podle MFDNES se na odměnách v prvním pololetí nešetřilo ani na ostatních ministerstvech. Třeba na ministerstvu zemědělství jeden úředník získal prémii čtvrt milionu korun.

Nízké platy ve státní správě? Jak pro koho. Hrstka vyvolených si je vylepšuje odměnami vpravdě královskými. Jeden ze zaměstnanců ministerstva dopravy, údajně náměstek Tomáš Čoček, si v prvním půl roce přilepšil k platu o téměř 400 tisíc. Za co přesně si to zasloužil, ministr Dan Ťok v SMS z dovolené nevysvětlil.


A co na takovou velkorysost říká Ťokův stranický šéf Andrej Babiš, známý svou spořivostí? "Já jsem s panem Ťokem o tom mluvil, on říkal, že se jednalo o celoroční odměnu, ne o půlroční," diví se ministr financí.


Na ministerstvu financí se přitom v porovnání s víc než 22 miliony korun na dopravě za první půl rok na odměnách utratilo ještě o sedm milionů víc. Babiš si ale stojí i za tím, že jeden z náměstků dostal rovnou 180 tisíc.


"Ministerstvo financí je nejtěžší ze všech, my jsme předložili 67 zákonů, to je celá čtvrtina všech zákonů. Vybíráme extrémně dobře daně a platová úroveň těch náměstků je nízká," hájí odměny Babiš.


Související obsah


Štědrých 210 tisíc si za první půl rok na odměně vysloužil i náměstek ministra kultury. Na ministerstvu obrany dostala nejvyšší odměnu 219 tisíc oštěpařka Barbora Špotáková. Tu platí ministerstvo jako všechny armádní sportovce.


"Atletika je hlavně pot a dřina, přilepšení si ti nejlepší určitě zaslouží. Na ministerstvu obrany dávám náměstkům zpravidla dvakrát do roka odměnu ve výši jednoho platu. Považuji to za přiměřené. Půlmilionové odměny ve státním sektoru pokládám za nesprávné," má jasno ministr Martin Stropnický.


Nejvíce, celkem 31,5 milionu korun ale na odměnách vyplatilo ministerstvo vnitra.
 

pez, Michaela Šmídová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz