Ferdinand Peroutka

Peroutkova vnučka se nedočkala omluvy, na Hrad poslala exekutory

Peroutkova vnučka se nedočkala omluvy, na Hrad poslala exekutory
Zdroj: TN.cz

Kancelář prezidenta republiky se neomluvila vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za to, že mu prezident Miloš Zeman přisoudil autorství článku "Hitler je gentleman". Peroutkova vnučka Terezie Kaslová tak v pondělí podala návrh na exekuci na prezidentskou kancelář.

Hrad se měl za Zemanův výrok z loňského ledna omluvit do 23. září a to dopisem Kaslové a také veřejně vyvěšením omluvy na 30 dní na svých webových stránkách. To se ale nestalo. Místo toho prezidentská kancelář informovala, že 22. září podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Varuje, že pokud by se za výrok prezidenta omluvila, vznikl by nebezpečný precedens, na jehož základě by kvůli Zemanovým výrokům Českou republiku mohli žalovat i další.

Jak potvrdil České televizi advokát Terezie Kaslové František Vyskočil, Kaslová se teď obrátila na exekutorský úřad, který může prezidentské kanceláři udělit pokutu až do výše 100 tisíc korun. Udělit ji může i opakovaně, podle Vyskočila ale Kaslová nebude svůj návrh předkládat opakovaně. Peníze z případné pokuty podle Vyskočila získá stát, nikoliv Peroutkova vnučka.

O tom, že Peroutka byl fascinován nacismem, se snažil Zeman přesvědčit 27. ledna 2015 účastníky konference Let My People Live! pořádané u příležitosti 70. výročí osvobození osvětimského koncentračního tábora. Zeman Peroutkovi přikládal autorství článku si titulkem Hitler je gentleman, který podle něj měl vyjít v Peroutkou vydávaném časopise Přítomnost.

Související obsah

Historici a také Peroutkova vnučka se ovšem ohradili proti tomu, že by kdy takový článek vznikl. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se jej několik měsíců snažil najít, Zeman dokonce nabídl odměnu tomu, kdo by článek nalezl.

Článek s podobným titulkem se skutečně objevil v únoru 1937, nikoliv ovšem v časopise Přítomnost, ale v deníku Rudé právo. Jeho autorem nebyl Peroutka. Koncem září letošního roku na něj upozornil historik Jan Galandauer. Ovčáček ale odmítl, že by se jednalo o článek, o němž Zeman na konferenci hovořil.

Související obsah

Mezitím Obvodní soud pro Prahu 1 letos na jaře rozhodl, že se prezidentská kancelář má Kaslové omluvit. Výrok potvrdil také odvolací soud. Kancelář se ale nemusí omlouvat za to, že prezident spojil Peroutku s výrokem "Když nemůžeme zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Ačkoliv to známý spisovatel nikdy nenapsal, podle odvolacího soudu byly některé jeho výroky obsahově shodné. Kancelář prezidenta podala dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Hit internetu: Miloš Zeman se fotil s černovlasou kráskou

Prezident všem pro legraci: Takto Češi parodují Zemana v moři
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ferdinand Peroutka

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz