Ferdinand Peroutka

Peroutkova vnučka se nedočkala omluvy, na Hrad poslala exekutory

Peroutkova vnučka se nedočkala omluvy, na Hrad poslala exekutory
Zdroj: TN.cz

Kancelář prezidenta republiky se neomluvila vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za to, že mu prezident Miloš Zeman přisoudil autorství článku "Hitler je gentleman". Peroutkova vnučka Terezie Kaslová tak v pondělí podala návrh na exekuci na prezidentskou kancelář.

Hrad se měl za Zemanův výrok z loňského ledna omluvit do 23. září a to dopisem Kaslové a také veřejně vyvěšením omluvy na 30 dní na svých webových stránkách. To se ale nestalo. Místo toho prezidentská kancelář informovala, že 22. září podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Varuje, že pokud by se za výrok prezidenta omluvila, vznikl by nebezpečný precedens, na jehož základě by kvůli Zemanovým výrokům Českou republiku mohli žalovat i další.

Jak potvrdil České televizi advokát Terezie Kaslové František Vyskočil, Kaslová se teď obrátila na exekutorský úřad, který může prezidentské kanceláři udělit pokutu až do výše 100 tisíc korun. Udělit ji může i opakovaně, podle Vyskočila ale Kaslová nebude svůj návrh předkládat opakovaně. Peníze z případné pokuty podle Vyskočila získá stát, nikoliv Peroutkova vnučka.

O tom, že Peroutka byl fascinován nacismem, se snažil Zeman přesvědčit 27. ledna 2015 účastníky konference Let My People Live! pořádané u příležitosti 70. výročí osvobození osvětimského koncentračního tábora. Zeman Peroutkovi přikládal autorství článku si titulkem Hitler je gentleman, který podle něj měl vyjít v Peroutkou vydávaném časopise Přítomnost.

Související obsah

Historici a také Peroutkova vnučka se ovšem ohradili proti tomu, že by kdy takový článek vznikl. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se jej několik měsíců snažil najít, Zeman dokonce nabídl odměnu tomu, kdo by článek nalezl.

Článek s podobným titulkem se skutečně objevil v únoru 1937, nikoliv ovšem v časopise Přítomnost, ale v deníku Rudé právo. Jeho autorem nebyl Peroutka. Koncem září letošního roku na něj upozornil historik Jan Galandauer. Ovčáček ale odmítl, že by se jednalo o článek, o němž Zeman na konferenci hovořil.

Související obsah

Mezitím Obvodní soud pro Prahu 1 letos na jaře rozhodl, že se prezidentská kancelář má Kaslové omluvit. Výrok potvrdil také odvolací soud. Kancelář se ale nemusí omlouvat za to, že prezident spojil Peroutku s výrokem "Když nemůžeme zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Ačkoliv to známý spisovatel nikdy nenapsal, podle odvolacího soudu byly některé jeho výroky obsahově shodné. Kancelář prezidenta podala dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Hit internetu: Miloš Zeman se fotil s černovlasou kráskou

Prezident všem pro legraci: Takto Češi parodují Zemana v moři
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz