Modrá zóna

Obchodní centra zavádí placená parkoviště! Kvůli modrým zónám

Obchodním centrům i velkoobchodům na okrajích Prahy došla trpělivost a začínají zavádět placené parkování. Chtějí tak zajistit dostatek parkovacích míst pro své zákazníky. Po zavedení modrých zón totiž spousta řidičů využívá jejich parkoviště jako záchytná a pokračuje do centra městskou dopravou.

Záchytných parkovišť je v Praze nedostatek, a tak třeba lidé ze středních Čech, kteří v hlavním městě pracují, využívali parkoviště u obchodní center a dál do srdce Prahy pokračovali hromadnou dopravou. Takový scénář by měl být třeba v případě pražského Zličína minulostí.

Zatímco v minulých dnech nebylo v odpoledních hodinách před obchodním centrem možné zaparkovat, na začátku října stále najdete volná místa. "Stávalo se nám to téměř každý den, proto jsme zavedli placeného parkoviště," uvedla marketingová manažerka OC Zličín Jana Češková.

"Standardně se platí 50 korun za každou započatou hodinu, ale máme tu tři hodiny zdarma ve všední dny a 5 hodin zdarma o svátky a o víkendech," doplnila Češková.

Kromě Zličína budou mít řidiči ztížené parkování třeba i na Černém Mostě. "My jsme tam dlouhodobě zaznamenávali problém s parkováním pro naše zákazníky. Suplovalo službu 'park and ride' a právě z tohoto důvodu, abychom umožnili našim zákazníkům parkovat, tam instalujeme závory," prohlásil mluvčí MAKRO Cash & Carry ČR Romana Nýdrle.

Související obsah

Zákazníci velkoobchodu budou na parkoviště vpuštěni díky zákaznickým kartám. Většina nakupujících, oslovených v anketě štábem TV Nova, to uvítala. "Je to dobře, protože sem lidi jezděj a parkujou tady auta a my se sem nedostanem," prohlásil jeden muž.

S nerovnoměrným parkováním ale mají řidiči problém třeba i v ulici Radlická na pražském Smíchově. Zatímco parkovací místa na modrých zónách jsou volná, parkovací místa o ulici vedle bez modrých zón jsou přeplněná.

Karlín, Kobylisy, Ládví a Libeň - Praha 8 schytala parkovací zóny letos jako poslední. Plány jsou ale takové, že během následujících dvou let by se parkovací zóny měly ještě rozrůst.

Související obsah

Právník Ondřej Pecák chce na Prahu kvůli zavedení parkovacích zón podat ještě do konce tohoto týdne žalobu. Připojilo se k ní několik desítek lidí - jak soukromých osob, živnostníků, tak společností. Podle advokáta je zřizování parkovacích zón v Praze nezákonné a nepřiměřené.

Parkovací zóny podle Pecáka nemají oporu v zákoně o pozemních komunikacích. A napáchaly prý víc škod než užitku. Zákon o pozemních komunikacích sice umožňuje obcím zřídit parkovací zóny, podle advokáta pro to ale musí existovat opravdu reálná potřeba.

tn.cz / TV Nova

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz