Obezita

Češi patří k nejtlustším v EU. Obezita trápí skoro pětinu z nás

Češi patří k nejtlustším v EU. Obezita trápí skoro pětinu z nás
Zdroj: Thinkstockphotos

Téměř pětinu Čechů trápí obezita. V rámci Evropské unie jsou na tom hůře jen obyvatelé Malty, Lotyšska, Maďarska, Estonska a Velké Británie. Vyplynulo to z nového srovnání Eurostatu, statistického úřadu EU.

V rámci Evropské unie trápí obezita 15,9 % obyvatel. Dalších 35,7 % obyvatel Unie trápí nadváha. Normální váhu má jen necelá polovina obyvatel Evropské unie - 46 %. Dvě procenta Evropanů naopak trápí podvýživa. Obezita je definována indexem tělesné hmotnosti (BMI, Body Mass Index) vyšším než 30, což už představuje vážná zdravotní rizika.

V Česku trápí obezita 19,3 % obyvatel, ukázalo srovnání Eurostatu za rok 2014. Hůře dopadli už jen obyvatelé Malty, Lotyšska, Maďarska, Estonska a Velké Británie. Na Maltě je obézní dokonce více jak čtvrtina obyvatel. Naopak nejméně obyvatel, přibližně desetina, je obézní v Rumunsku a v Itálii.

Prakticky ve všech zemích roste počet obézních lidí s věkem. Kromě poslední věkové skupiny, osob starších 75 let, kdy naopak počet obézních klesá. Co je ovšem pozitivní, Česko se umístilo výrazně pod průměrem, pokud jde o obezitu mladých lidí ve věku 18 až 24 let. Zatímco unijní průměr je 5,7 %, v Česku je v této věkové skupině obézních jen 3,5 % obyvatel. Na Maltě a v Británii je to přitom více jak desetina.

Související obsah

Statistici objevili také zajímavou spojitost s dosaženou výší vzdělání. Podíl obézních lidí totiž klesá s výší dosaženého vzdělání. To platí i v České republice. Mezi lidmi jen se základním vzděláním je 22,6 % obézních, středoškoláků je obézních 20,5 % a vysokoškoláků "jen" 12,5 %.
 

vbo, TN.cz

K tématu Obezita

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz