Domácí

Východ unikátního obřího Měsíce ozářil noční oblohu. GALERIE

Milovníci noční oblohy netrpělivě očekávali pondělní večer. Na obloze se totiž objevil takzvaný superměsíc. Ten je význačný tím, že byl v úplňku a právě 14. listopadu byl nejblíže od roku 1948. Kromě toho, že byl měsíc o něco větší, byl také výrazně jasnější.

Díky tomu, že má Měsíc eliptickou oběžnou dráhu, dostává se blíž zemi každých 29 dní. Málokdy ale nastane situace, že se dostane do krajního bodu a zároveň je v úplňku. Tato situace nastala právě v pondělí 14. listopadu a byla význačná v tom,že měsíc v úplňku byl nejblíže Zemi za posledních 68 let.

I když na některých místech republiky kazila sledování oblačnost, spoustu lidí si mohlo unikátní nebeskou podívanou naplno vychutnat.

Vydařilo se sledování obrovského Měsíce i u vás? Své fotografie a záběry můžete posílat na emailovou adresu [email protected], nejvydařenější kousky zveřejníme v galerii.

Související obsah

Ohromný Měsíc v úplňku sledovali lidé po celém světě a další podobnou příležitost budou mít pozorovatelé až v roce 2034, kdy se Měsíc v úplňku dostane do podobné vzdálenosti.


Video: Superměsíc natočený v Japonsku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

MAGIE JE TADY: Blíží se jedinečný úplněk! Superměsíc byl naposled spatřen před více jak 68 lety

GALERIE: Magický krvavý superMěsíc ohromil celý svět. Tady jsou nejlepší fotky

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH: Záchrana života přišla z druhého konce světa!

klma, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz