Zajímavosti

Tahle kreveta pozná rakovinu pohledem. A boxuje jako velmistr

Tahle kreveta pozná rakovinu pohledem. A boxuje jako velmistr
Zdroj: Profimedia

Pokud by se mezi živočichy hledal boxer s nejtvrdší ranou, tato kreveta by podle všeho neměla žádného konkurenta. Navíc má schopnost vidět rakovinu, kterou se nyní snaží napodobit vědci.

Pestrobarevná kreveta Mantis, nebo pokud chcete Odontodactylus scyllarus, patří k obávaným podmořským predátorům. Nový výzkum nejnovější odhalil, že dokáže vidět buňky napadené rakovinou.

Mantis je schopen vidět rozdíl mezi zdravými buňkami a nádorovými buňkami ve velmi časné fázi, kdy se ještě v organismu neprojevují žádné symptomy. Vědci se nyní pokoušejí vyrobit kamery a fotoaparáty, které tuto schopnost dokáží napodobit. V případě, že se jim to podaří, lékařům to umožní odhalit rakovinu v raném stádiu a přesnější ji lokalizovat.

Související obsah

Krevety Mantis mají stejně jako ostatní korýši a většina hmyzu složené oči. Tvoří je tisíce receptorů, které se nazývají omatidia. Mantis navíc dokáže na rozdíl od člověka vnímat polarizaci světla. Zatím nejdále se v tomto výzkumu dostali vědci z University of Illinois, kteří již vyrobili první pokusné kamery. Dalším úkolem, který je čeká je miniaturizace, aby se daly využít při endoskopii či kolonoskopii.

Nejrychlejší končetiny na světě

Pokud by se na planetě Zemi hledal boxer s nejtvrdší ranou, tato kreveta by podle všeho neměla žádného konkurenta. Vymrštění klepeta se rovná rychlosti 23 m/s. Jinými slovy, kdyby měl takovou schopnost člověk, úder by se rovnal síle výstřelu ze zbraně.

Tyto krevety žijí na dně Tichého a Indického oceánu ve speciálních skrýších ve tvaru U. Odtud číhají na svou nejednou mnohem větší potravu, kterou omráčí nebo zabijí ve zlomku vteřiny. I proto je přezdívka "ninja kreveta" velmi výstižná. Kromě superrychlé reakce mají i dokonalý zrak.

TN.cz / ych
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz