SVS

V restauraci nelegálně zabíjeli zvířata! Krev byla i na stěnách

V restauraci nelegálně zabíjeli zvířata! Krev byla i na stěnách
Zdroj: SZPI

Nelegální porážku kachen odhalili na pražské tržnici SAPA kontroloři. Stovky kilogramů masa teď musí majitel restaurace na vlastní náklady zlikvidovat. Hrozí mu až půlmilionová pokuta.

Zabíjeli, porcovali a skladovali kachny a patrně z nich následně připravovali pokrmy pro své hosty. Z toho viní restauraci DUNG LIEN kontroloři kontroloři Státní veterinární správy (SVS) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Bez předchozího schválení ze strany veterinárního dozoru je to v Česku zakázané.

"Kromě 650 kg masa a kostí zde bylo přechováváno také osm živých kachen. Z tohoto důvodu předá SVS Úřadu městské části Praha – Libuš zároveň podnět pro podezření na týrání zvířat," uvedl mluvčí veterinární správy Petr Pejchal.

"Vedle živých kachen na vzdálenost cca jednoho metru bylo umístěno další vykrvené kachní tělo a to v těsné blízkosti úložiště pytlů s dřevěným uhlím. Pod dřezem se nacházela velká plastová nádoba se zbytky zeleniny a vnitřností včetně obsahu žaludků. Stěny nádoby byly znečištěny zbytky peří. Po vyndání bylo zjištěno, že se v této nádobě nacházely vnitřnosti od 38 kusů drůbeže," upřesnil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

V provozovně se kromě toho nacházela také stavební míchačka, boty, oděvy a další věci, které nesouvisely s činností. SZPI okamžitě zakázala užívání prostor v části restaurace.

Související obsah

V areálu tržnice SAPA jde letos už o několikáté porušení zákona. Například koncem září společná kontrola SVS s policií odhalila nelegální sklad a v něm více než 35 tun živočišných produktů.

"Pokud chce kdokoliv podnikat na území České republiky, musí respektovat zdejší právní předpisy. Potraviny živočišného původu jsou velmi rizikovou komoditou, pokud jde o jejich potenciál poškodit zdraví spotřebitele. Podle toho s nimi musí být také nakládáno,“ popsal ředitel SVS Zbyněk Semerád.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz