Protikuřácký zákon

Tady si už nezapálíte: Hospody, divadla, nástupiště. PŘEHLED

Poslanci na páteční schůzi schválili zákon, který výrazně reguluje, kde si od 31. května 2017 budou moci kuřáci zapálit. Cigarety budou nově tabu v restauracích, v divadlech nebo na zastávkách.

Nejkontroverznější částí  zákona byla ta, která zakazuje kouření v restauracích, hospodách, kavárnách či barech. Pozměňovací návrh, aby ve stravovacích zařízeních mohly vznikat kuřárny, neprošel. Přitom právě ten v květnu předchozí verzi zákona potopil.

Někteří poslanci chtěli také prosadit omezení kouření na zahrádkách restaurací. Pozměňovací návrh ale neprošel. Milovníci nikotinu budou muset kromě zahrádek vzít zavděk elektronickými cigaretami nebo vodními dýmkami.

Kouření bude zakázáno ve všech veřejnosti volně přístupných prostorech mimo stavebně oddělených kuřáren. Jen v kuřárnách si bude možné zapálit také v tranzitním prostoru mezinárodního letiště. Kuřárny budou muset zmizet z divadel, kin, výstavních či koncertních síní nebo sportovních hal.

Související obsah

Vedle zákazu kouření v čekárnách a v přístřešcích nebo přímo v dopravních prostředcích novela zákona zakazuje také kouření na nekrytých zastávkách nebo na nástupištích. Tam jsou zakázány i elektronické cigarety.

Zákaz se týká také kulturních či tanečních akcí, které jsou pořádány v jiném prostoru. Po dobu akce se na něj bude vztahovat protikuřácký zákon.

Související obsah

Úplně je kouření zakázáno ve všech typech škol, tedy včetně vysokých, v zařízení, kde pečují o děti, nebo ve zdravotnických zařízeních vyjma kuřáren na uzavřených psychiatrických odděleních. Nezapálíte si také na dětském hřišti nebo ve vnitřních prostorech sportovišť. Tyto zákazy se týkají i elektronických cigaret.

Ty budou ale povolené v zoologických zahradách. V nich bude možné normální cigarety kouřit už jen ve vymezeném venkovním prostoru.

Související obsah

Další regulaci mohou zavádět obce. Mohou zakázat kouření i na veřejném prostranství, pokud se nachází blízko školy, školského zařízení nebo prostoru vyhrazeného pro aktivity osob mladších 18 let. Zákon ale vedle kouření omezuje také prodej a konzumaci alkoholu.

Poslanci sice ze zákona vyškrtli bod, podle kterého měli mít hospodští povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než stejně velký nápoj obsahující alkohol. Další kontroverzní bod, nařízení, aby na sportovních akcích byly prodávány nápoje obsahující maximálně 4,3 % etanolu a víno, ale v zákoně zůstal.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SKANDÁL A PROTESTY KUŘÁKŮ! Evropská Unie zakáže mentolové cigarety

POZOR! Používáte elektronické cigarety? Tohoto muže málem zabily! Co se mu stalo?

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz