Bydlení

Jak nastavit plastová okna v zimě? Na tohle nezapomínejte

Nastavit na zimní režim, promazat je a zamezit kondenzaci vody na sklech i kolem nich. To jsou hlavní věci, které je nutné udělat pro ochranu oken. Důležité jsou celý rok, ale zásadní jsou hlavně během zimy. Jen tak budou dobře bránit únikům tepla a šetřit váš rodinný rozpočet.

Možná se už i vám stalo, že jste na zdech, podlaze nebo okenních parapetech našli loužičky vody. Rosa na oknech se sráží i na rámech a kolem oken, stěny a rámy plesniví, panty rezaví. Okna se tak postupně ničí, táhne jimi, těsnění přimrzá nebo nedoléhá. Tomu všemu se dá často zabránit bez nutnosti výměny oken.


Nastavte okna na správný režim

Při změně ročních období je dobré myslet i na změnu nastavení okna na letní či zimní režim ventilace. Tento režim můžete změnit ručně nebo pomocí imbusového klíče. Mění se tak přítlak okna a okno se tolik neopotřebovává.

Zdroj: TN.cz

Nezapomeňte na kliky, těsnění ani kanálky

Jednou až dvakrát ročně dotáhněte uvolněné kličky a úchyty. Není to nic složitého! Nadzvedněte kryt pod kličkou a otočte ho do vodorovné polohy. Tak se dostanete k šroubům. Kování jednou ročně promažte olejem, ať nezatuhne.

Každého půl roku dopřejte těsnění v rámu výživnou kúru speciálními přípravky, např. silikonovým olejem. Zpomalíte tak proces přirozeného stárnutí.

Těsnění zůstane déle pružné a bude spolehlivě plnit svou funkci. Pokud je poškozené, vyměňte ho co nejdříve. Nové těsnění vám dodá váš prodejce oken.

Každé okno má jiné těsnění, je třeba vybírat podle profilového systému okna. Kontrolujte také průchodnost otvorů pro odvádění vody v profilech rámů, nahromaděné nečistoty odstraňte, aby voda mohla volně odtékat.

Související obsah


Větrejte krátce a intenzivně

Pro základní prevenci stačí pravidelně a dobře větrat. Díky větrání snížíte rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu a nežádoucí vlhký teplý vzduch "odejde" ven. Jakmile se teplota vzdušná vlhkost v místnosti sníží, okna se rosit přestanou.

I větrat se však musí umět. Odborníci často uvádějí, že lidé větrají málo a zbytečně žijí ve vlhkých místnostech s příliš vydýchaným vzduchem a vysokou koncentrací CO2, nebo naopak větrají dlouho, ale s malou intenzitou.

Venkovní zastínění

Ochranu oken lze zvýšit venkovním zastíněním. Dá se instalovat i dodatečně. Zvýší tepelnou izolaci oken, omezí kondenzaci par, okna ochrání proti sněhu a ledu. Vhodné jsou exteriérové žaluzie a rolety.

Natírání zakázáno

Plastová okna je se po celou dobu své životnosti nemusejí natírat. Ani to není vhodné! Hlavně proto, že barva nemusí k povrchu dobře přilnout. Jakýkoli takový zásah může být důvodem k zamítnutí případné reklamace, protože se tím mohou změnit vlastnosti profilu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Zamlžila se mu okna v autě! Pomocí ponožek zařídil, aby byla navždy čistá. Jak to udělal?

VIDEO: Strčila do mikrovlnky citron a zapnula ji. Když ji po 10 minutách otevřela, nestačila se divit

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bydlení

Důležité Události

Píše se na Deník.cz