Peníze

V Česku chybí peníze na léčbu leukémie! Stojí i statisíce korun

V Česku chybí peníze na léčbu leukémie. A podle lékařů hrozí, že kvalitní péči nedostanou všichni, kdo ji potřebují. Ta je totiž velmi drahá. U některých pacientů vyjde až na 250 tisíc korun měsíčně. Na léčbu v nemocnicích může podle odhadů chybět zhruba 85 miliónů.

Leukémie už nemusí být nemoc smrtelná. Pokrok v medicíně změní tuto chorobu na chronickou. Paní Jana už s ní žije 14 let. "Nejhorší byl ten nedostatek informací, že vlastně jsem neznala svoji prognózu, co to pro mě znamená, jaký bude ten každodenní život. Já jsem celkem prošla čtyřmi terapiemi," vzpomíná žena.

Dříve se lidé s touto diagnózou dožívali jen několika let. Po transplantaci kostní dřeně také řada lidí zemřela. Vysokého věku se můžou pacienti dožívat díky lékům - ty ale přijdou měsíčně na padesát až 200 tisíc korun.

"Cena je velká, to znamená - je tady víc přežívajících nemocných, kteří stále vyžadují nějakou systematickou léčbu, a objevují se nové léky," vysvětluje místopředseda České hematologické společnosti Jiří Mayer.

Související obsah

Letos dosahovaly náklady na hematoonkologii téměř půl miliardy korun, podle úhradové vyhlášky ale nemocnice dostaly o 77 milionů méně. V příštím bude deficit ještě větší.

Pacientů, kteří potřebují nákladnou léčbu ve specializovaných centrech meziročně narůstá o 10 %. Ministerstvo dá na léčbu v centrech příští rok o dvě miliardy víc - tedy 17 miliard.

Související obsah

 "Pokud k nim chodí třeba více pacientů s jedním druhem diagnózy a daleko méně potřebuje jiný druh léčby, tak mohou v tom balíku peněz přesunovat prostředky tam, kde je budou potřebovat," sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Podle hematoonkologů ale i tak budou peníze na léčbu leukémie chybět. Rozpočet podle úhradové vyhlášky podle nich neodráží skutečný růst nákladů.

Veronika Polášková / lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz