Domácí

Dění na obloze: Únor přinese polostínové zatmění i průlet komet

Dění na obloze: Únor přinese polostínové zatmění i průlet komet
Zdroj: Profimedia

Z hlediska pozorování noční oblohy nabízí únor celou řadu zajímavých úkazů, které by si milovníci noční oblohy neměli nechat ujít. Mezi nejdůležitější události patří polostínové zatmění Měsíce a také průlet "československé" komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková.

V únoru dominuje hvězdné obloze velmi jasná Venuše a slabší Mars. "Začátkem února tu máme také příležitost spatřit několik zákrytů hvězd Měsícem (nejzajímavější jsou 5. února v Hyádách včetně přiblížení k Aldebaranu)," přibližuje nejzajímavější události února Astronomický ústav České republiky (AU ČR).

V polovině února půjde po půlnoci pozorovat seskupení Jupiteru, Spiky a Měsíce. Vyjma Jupiteru bude nad ránem vidět i Saturn. Koncem února bychom se mohli dočkat zjasnění Enckeovy komety (2P/Encke).

Velmi zajímavý je průlet "československé" komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Ta bude nejlépe vidět na začátku února. Zprvu bude vidět nad ránem, později bude její pozorování narušovat Měsíc. Po úplňku bude naopak viditelná večer.

Milovníky noční oblohy čeká polostínové zatmění Měsíce, které bude vidět pouhýma očima. K zatmění dojde 11. února v 1 hodinu a 44 minut v noci, Měsíc při něm bude v souhvězdí Lva. Potemní horní okraj Měsíce, potemnění bude pozorovatelné přibližně půl hodiny před i po maximální fázi. Polostínové zatmění bude na hranici plného stínu, mohlo by tak být procentuálně částečným zatměním, uvádí AU ČR.

Související obsah

V neděli 26. srpna dojde také k prstencovému zatmění Slunce, které bude ale z České republiky nepozorovatelné. Viditelné bude v Argentině, Chile, Atlantském oceánu a jižní Africe. I když si toto zatmění neužijeme živě, celá řada pozorovatelů bude nebeský úkaz zprostředkovávat.

Částečného prstencového zatmění Slunce se dočkáme až 10. června 2021. Úplné zatmění Slunce bude v České republice pozorovatelné až 7. října 2135, kdy bude pás totality probíhat 30 kilometrů severně od Prahy, uvádí AU ČR.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz