Lékař

Bude Česko bez lékařů? Čtvrtina studentů chce odejít pryč

Více než čtvrtina českých studentů lékařských fakult chce po promoci odejít do zahraničí, především do Německa. Tyto údaje vyplývají ze šetření, na kterém se podílela Karlova univerzita.

Studenti medicíny chtějí začít pracovat v zahraničí, protože tam očekávají vyšší výplaty. Také chtějí získat zahraniční pracovní zkušenosti a zdokonalit se v cizích jazycích.

Kromě Německa chtějí jako absolventi také do Rakouska, Švýcarska nebo do Velké Británie. Většina mediků chce v zahraničí zůstat déle než pět let. A třicet procent z těch, kteří se chystají do ciziny, tam zamýšlejí zůstat přes jedenáct let.

Související obsah

V budoucnu by se mohlo stát, že budou v Česku chybět ve fyzicky náročnějších oborech muži. Právě oni přemýšlejí o zahraničním angažmá častěji než studentky. Mezi nejoblíbenější obory patří zejména všeobecné lékařství a pediatrie.

Pro mediky, kteří chtějí zůstat v tuzemsku, jsou prioritní jasné podmínky pro specializaci a atestaci nebo také příjemnější pracovní kolektiv. Také prý stoupá zájem o práci v nemocnicích, na rozdíl od ambulancí.

Veronika Polášková / lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Lékař

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz