Vojna

Švédsko se bojí Rusů. Po 7 letech opět zavádí vojnu, i pro ženy!

Švédsko od příštího roku zavede povinnou vojenskou službu. Neutrální země to dělá kvůli hrozbě ruské agrese. Nově budou do armády povolány také ženy. Vojna potrvá 9 měsíců až jeden rok.

Stockholm zavádí brannou povinnost po sedmi letech. V první fázi vycvičí 4000 chlapců a dívek narozených po roce 1999. Podle výsledků testů si vybere z 13 tisíc odvedených. Dobrovolníků se podle vlády hlásilo málo.

Rusko vnímá jako hrozbu většina Švédů. A není divu. Ruská letadla se pohybují stále blíže jeho břehům a podle zprávy NATO dokonce Rusko několikrát nacvičovalo vojenský úder proto Stockholmu.

S obnovením vojny souhlasí i oslovení Švédové. "Stoprocentně chci. To, co se děje v Rusku, je děsivé," řekla jedna obyvatelka. "Je to dobře," říká mladý Švéd. "Je to dobrý nápad, mně se tam ale nechce. Je lepší žít bez válek. Možná to zní naivně, já to tak ale chci," myslí si dívka z Uppsaly.

Související obsah

Švédsko už také posílilo své jednotky na ostrově Gotland. Poslalo tam i tanky. Povinnou vojenskou službu měli ve Švédsku déle než sto let. Obnovit ji po sedmi letech je podle levicové vlády nezbytné.

"Je to signál, že je Švédsko připravené zvýšit své vojenské kapacity. Je to součástí strategie. Také si myslím, že je to v souladu s ambicemi parlamentu, kde jsem přijalo strategické rozhodnutí navýšit kapacity do roku 2020," řekl ministr obrany Peter Huttqvist.

Související obsah

Strategii podporují tři čtvrtiny poslanců. Švédsko, přestože má strategické partnerství s NATO, je neutrální zemí a nemůže se na případnou pomoc aliance spoléhat. O přijetí se zatím neuvažuje. Švédsko v minulých dvaceti letech výdaje na armádu radikálně seškrtalo. Povinná služba má trvat 9 - 12 měsíců.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz