Daň z nemovitostí

Chyba senátorů! Majitelé bytů budou muset platit statisíce

Senátoři dostali do problémů mladé rodiny, které si v minulých letech koupily byt v malém domku. Kvůli chybě v legislativě po nich finanční úřady vymáhají až statisíce korun za daň z nabytí nemovitosti. Přitom zákonodárci před třemi lety schválili zákon, který je měl od poplatku osvobodit.

Osvobození od daně z nabytí nemovitosti mělo platit při první koupi bytu nebo rodinného domu v době do pěti let od kolaudace. Jenže senátoři si nevšimli, že stavební zákon rozlišuje mezi bytem v bytovém domě a v rodinném domě.


Podle finanční správy se daňové osvobození bytů v rodinných domech netýká, tedy ani u vícegeneračních dvojdomů a trojdomů. Rodiny, které jsou zatíženy hypotékou, tak nyní musejí sáhnout do kapsy i pro několik set tisíc korun.


Přitom právě pracovníci finančního úřadu osvobození od daně podle informací deníku Právo doposud podporovali. Senátoři tak místo plánované podpory mladých rodin nyní naopak dostávají mnoho rodin do problémů.


Související obsah


S hypotékou je těžké získat půjčku a dá se předpokládat, že několik set tisíc korun většina z nich nebude mít ani ve finančních rezervách. Může se tak i stát, že v případě nedoplacení daně dojde k exekuci a o byt nebo dům může rodina přijít.

pez, Jaroslav Brousil, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz