Petr Kramný

Kramný má ještě šanci! PĚT možností, jak se může dostat ven

Kramný má ještě šanci! PĚT možností, jak se může dostat ven
Petr Kramný u soudu, 2016 | Zdroj: TV Nova

Nejvyšší soud nejspíše zamítl dovolání Petra Kramného pravomocně odsouzeného na 28 let za vraždu manželky a dcery v egyptské Hurghadě. Kramný trvá na své nevině a jeho advokátka Jana Rejžková se chystá využít dalších možností, které Kramnému naše zákony dávají. Jaké kroky budou následovat?

Že Nejvyšší soud nejspíše zamítl dovolání Petra Kramného, není až tak překvapivé. Při dovolání soud nepřezkoumává, jestli Kramný v Hurghadě vraždil nebo ne, ale jestli během předchozích soudních stání nedošlo k procesním chybám a k porušení jeho práv. Dovolání je ale nezbytně nutné, aby obhajoba mohla využít další opravné prostředky.

Obhajoba ještě neví, jak Nejvyšší soud rozhodl. Petr Kramný ale stále zůstává ve výkonu trestu ve věznici Mírov. Kdyby jeho dovolání Nejvyšší soud vyhověl a zrušil rozsudek, Kramný by byl propuštěn nebo převezen do vazby.

Nejvyšší soud nejprve vypracuje rozhodnutí, to odešle Krajskému soudu v Ostravě a teprve ten o tom bude informovat zainteresované strany. Zamítavým stanoviskem Nejvyššího soudu ale Kramného množnosti nekončí.

Související obsah

Ústavní stížnost

První z možností, které obhajobě Petra Kramného zbývají, je stížnost k Ústavnímu soudu. Před tou musel Kramný vyčerpat možnost využít ostatní opravné prostředky, což nyní splnil. V žádosti se musí pokusit prokázat, že soudy porušily jeho základní lidská práva nebo svobody. Podat ji musí do dvou měsíců od doručení rozhodnutí o zamítnutí dovolání.

Pokud by Ústavní soud rozhodl, že předchozí soudy porušily práva Petra Kramného, může rozsudek zrušit. Ústavní soud už o Kramném rozhodoval. V říjnu 2014 odmítl stížnost proti vazbě a stíhání. Ústavní soud nemá žádnou zákonnou lhůtu, ve které musí o stížnosti rozhodnout. Na svých stránkách uvádí, že podle složitosti případu trvá rozhodování dva měsíce až dva roky!

Související obsah

Stížnost pro porušení zákona

Ve prospěch Kramného může ministr spravedlnosti podat také stížnost pro porušení zákona. Neformální podnět může ministrovi podat kdokoliv. Pokud ministr k tomuto kroku přistoupí, bude o případu znovu rozhodovat Nejvyšší soud. Ten může rozsudek zrušit a případ vrátit krajskému soudu k novému projednání.

Díky tomu se poprvé dostal z vězení Lukáš Nečesaný, původně odsouzený na 13 let za pokus o vraždu kadeřnice. Nejvyšší soud v roce 2015 zrušil rozsudek a Nečesaného pustil z vazby. Krajský soud v Hradci Králové ale znovu Nečesaného odsoudil, rozsudek znovu potvrdil také Vrchní soud v Praze. Nečesaného ale Nejvyšší soud podruhé pustil z vězení, když mu přerušil výkon trestu, dokud nerozhodne o jeho dovolání.

Související obsah

Obnova řízení

Obhajoba tvrdí, že má nové důkazy, které by měly svědčit o nevině Petra Kramného. Právě nové důkazy mohou být důvodem pro obnovu řízení, musí se ale jednat o důkazy, které při původním stání nebyly soudu známé. Dosáhnout obnovy řízení není nic jednoduchého, další známý český vězeň Jiří Kajínek o obnovu procesu usiloval dvakrát, soudy ale vždy jeho žádosti zamítly.

Evropský soud pro lidská práva

Pokud by Kramný vyčerpal všechny možnosti, které mu dává český právní řád, může se ještě obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Bude ale muset prokázat, že došlo k porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Stížnost do Štrasburku, kde soud sídlí, může podat nejpozději šest měsíců od rozhodnutí soudu nejvyšší instance.

Soud nejprve rozhodne, jestli je stížnost oprávněná. Pokud ano, projedná ji sedmičlenný Senát. Vzhledem k množství podaní, které na soud putují, může Kramný na verdikt čekat i rok. Evropský soud pro lidská práva ale nemůže zrušit rozsudek českého soudu. Může jen deklarovat, že Kramného práva byla porušena a přiznat mu tzv. spravedlivé zadostiučinění, tedy finanční kompenzaci.

Podle obhajoby se objevily nové důkazy, více v reportáži:

Milost prezidenta

Teoreticky může Petr Kramný požádat také o prezidentskou milost. Je ovšem prakticky vyloučené, že by se Kramný dočkal milosti z rukou současného prezidenta Miloše Zemana. Ten sice v srpnu 2015 uvedl, že v případu panuje důkazní nouze a vyšetřovatelé neprokázali, jak mohl Kramný zabíjet elektrickým proudem, o půl roku později, po vynesení rozsudku, ale prohlásil, že jej o vině Petra Kramného přesvědčilo, že po nálezu těla mrtvé dcery volal pojišťovnu.

Miloš Zeman také jasně stanovil podmínky, za kterých je ochoten milost udělit. A ty Petr Kramný nesplňuje. Prezidentskou milost totiž Zeman uděluje jen odsouzeným, kteří se nedopustili závažného trestného činu, trpí vážnou nemocí a má rodinné zázemí, které se o něj dokáže postarat.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz