Letiště Václava Havla

Pražské letiště zpřísňuje kontroly! Kufr vám mohou otevřít i násilím

Pražské ruzyňské letiště zpřísní od poloviny května kontroly zavazadel. Po vzoru jiných letišť začne namátkově kontrolovat, zda v nich nejsou stopy po výbušninách.

Kontroly se budou týkat maximálně desítek zavazadel denně, protože každá kontrola zabere přibližně dvacet minut. Letištěm Václava Havla přitom každý den projde asi 20 tisíc cestujících, v nejvytíženějších letních měsících je to až jednou tolik. 

"Tato opatření přijímáme proto, abychom dále zlepšili podmínky bezpečnostních kontrol, lépe reagovali na stávající hrozby a abychom byli schopni lépe detekovat případná nebezpečí," vysvětluje bezpečnostní inspektor letiště Petr Kusý.

Jak bude kontrola probíhat? U vybraných zavazadel se odeberou vzorky z vnějšího povrchu, poté se přistoupí k jeho otevření a odeberou se vzorky také z vnitřního prostředí kufru. Následovat bude analýza vzorků. Pokud detekce proběhne úspěšně, tedy nebude zjištěno nebezpečí, zabezpečí zaměstnanci letiště zavazadlo tak, aby bylo schopno dalšího odbavení a letu.

Související obsah

Do zavazadla budou moci zřízenci vniknout i násilím."Může se to týkat velmi malého množství zavazadel, ale pokud to bude nezbytné, můžeme použít násilí. Majiteli ale budeme škodu kompenzovat," dodal Kusý.

Takovéto opatření je běžná na mnoha letištích po celém světě. Letiště Václava Havla využívá techniku stěrů ze zavazadla už řadu let, a to při osobních prohlídkách.

mom/Jakub Pacner, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz