Policie

Policie jde s dobou, k dispozici má tyto supermoderní hračky! VIDEO

Policie využívá stále častěji moderní techniku. Na jihu Moravy dostali policisté na půl roku speciálně upravený sportovní vůz. Jejich kolegové ve středních Čechách zase hlídají lesy unikátním dronem a cizinecká policie dokáže odhalit běžence ukryté v kamionu díky zvukovému zařízení.

Sportovní auto v policejních barvách dokáže jet 300 kilometrů v hodině. Zrychlí z nuly na sto za pouhé čtyři vteřiny a stojí čtyři miliony korun. Pod kapotou policejní stíhačce bublá 360 koní. Jihomoravská policie tak má teď k dispozici supermoderní hračku, které na dálnici neunikne seberychlejší silniční pirát.

Když nedávno poprvé vyjel supersport do ulic, řidiči radši sundali nohu z plynu a zvědavci si ho fotili. "To vozidlo budilo respekt, řidiči dodržovali předpisy," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Nápis policie je i na dronu, který teď ohlídá část brdských lesů. Ovládá ho jeden člověk a stroj zvládne až desetikilometrovou trasu. "Letová výška, ve které se pohybuje, je většinou mezi 100 až 300 metry nad zemí," přiblížil vlastnosti dronu ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva.

Související obsah

Policisté s jeho pomocí nahlédnou i do těžko přístupných míst, kde už nemají turisté co dělat. "Vjíždí do prostoru, kam se nesmí vjíždět, chodí do míst, kde se nesmí chodit a ten prostor je tak spletitý, že tam můžou i zabloudit," sdělil ředitel středočeské policie Václav Kučera.

A moderní techniku využívá i cizinecká policie k odhalení nelegálních běženců. Vyzkoušela ji při cvičení na hranicích loni v září. Migranty tehdy simulovala hlídka a ukázalo se, že přístroj dokáže odhalit zvuky odlišné od otřesů kamionu - jako třeba tlukot srdce.

Ondřej Požár/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz