Domácí

O nový proces může Kajínek žádat znovu. Co všechno se může stát?

Krajský soud v Plzni Jiřímu Kajínkovi v historii několikrát zamítl obnovení procesu. Verdikt potvrdil i vrchní soud v Praze. O otevření případu může člověk požádat kolikrát chce, soud se jím ale začne zabývat jen za určitých podmínek.

"Pokud by se objevily nové skutečnosti a důkazy, které soudu dříve nebyly známé a současně mají potenciál změnit to současné rozhodnutí," vysvětlil nutné podmínky právník Filip Seifert.

Pokud by soud potvrdil původní rozsudek, návrat do vězení by mu prý už znovu nehrozil. "Pan Kajínek byl omilostněn prezidentem republiky v souladu s ústavou, v tomto případě by pan Kajínek znovu nenastupoval do výkonu trestu," doplnil advokát Jiří Schüller.

Pokud by ale soud v obnoveném procesu Kajínka zprostil viny, pak by mohl poškozený po státu požadovat finanční odškodnění. Vycházeli bychom z judikatury, která existuje, čili pak by se jednalo o částky mezi 500 až 1500 korunami denně.

Související obsah

Za 23 let by to tak mohlo odhadem být přes dvanáct a půl milionu korun. Kdyby chtěl Jiří Kajínek požadovat odškodnění třeba za psychickou újmu, pak by ho trestní soud poslal do civilního řízení. Kolik by ale vysoudil, nelze odhadnout, o takovém odškodném za tolik let za mřížemi prý dosud české soudy nerozhodovaly.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz