Hygienik

Hygienici varují před pedikúrou rybičkami: Můžete chytnou i HIV!

Hygienici varují před pedikúrou rybičkami: Můžete chytnou i HIV!

Nechat si malými rybičkami odstranit odumřelou kůži z nohou, se poslední dobou stává hitem. Jenže hygienici z tohoto trendu příliš nadšení nejsou, hrozí totiž přenos nebezpečných infekcí a v krajních případech i HIV.

Akvária s rybičkami Garra rufa jsou k vidění ve výlohách na pěti místech v Praze - na Staroměstském a Václavském náměstí, v Celetné, Mostecké a Karlově ulici. Jsou lákadlem především pro zahraniční turisty, najdou se ale i Češi, kteří si takto užívají pár minut relaxace.

Jedná se přitom o úplně jednoduchý proces. Sednete si na měkkou sedačku, ponoříte nohy do vody a malé sladkovodní rybičky vám oždibují odumřelé vrstvy kůže. Zatímco u nás je tato metoda aplikována jen na dolní končetiny, v některých státech se používají rybičky na celé tělo.

Podle hygieniků s sebou ale nese tento způsob pedikúry i rizika. "Riziko přenosu infekce buď z ryb na člověka, nebo z člověka na člověka (skrze vodu a ryby), případně z vody samé, nelze vyloučit. Proto nemohu takovou proceduru doporučit," upozorňuje ředitel hygienické stanice hlavního města Prahy Jan Jarolímek.

Související obsah

Podle nejnovějšího výzkumu je procedura nebezpečná nejen pro lidi s oslabenou imunitou, ale i pro pacienty s lupénkou. I v Česku byly publikovány studie, z nichž vyplývá, že rybičky mohou být nositeli atypických mykobakterióz, atypické tuberkulózy, která se může projevit poškozením kůže, a mohou přenášet plísně.

Dezinfekce nádrže je přitom velmi komplikovaná, vodu nejde kvůli přítomnosti rybiček čistit chemicky, jako se to dělá u umělých bazénů. "Samozřejmě nelze v žádném případě dezinfikovat ani ryby samotné, tak jak je to podle hygienických předpisů vyžadováno u některých nástrojů požívaných při pedikúře. Je třeba si uvědomit, že nebezpečná může být také voda, do níž vnořila nohy spousta lidí před vámi tím, že obsahuje nejrůznější bakterie a plísně," varují hygienici. V některých zemích rybičky používají vždy jen pro jednoho zákazníka.

V Británii je obava z Garra rufu rybiček ještě větší. Tamní Health Protection Agency publikoval závěry studie rizikovosti používání rybiček Garra rufa, kde zmiňuje též možnost přenosu infekce HIV a žloutenky typu B. "Riziko přenosu výše uvedených infekcí v akváriích s rybičkami je velmi zanedbatelné na rozdíl od množnosti přenosu jiných infekcí. Neznamená to však, že lze tuto aktivitu doporučit," dodávají čeští hygienici.

Související obsah

V České republice zatím hygienici žádnou stížnost na tuto činnost nezaznamenali. Může to být ale způsobeno tím, že většina zákazníků je z ciziny a případné komplikace se u nich objeví až po návratu domů. Z výše uvedených důvodů ale zcela zakázali tuto aktivitu například v USA nebo Kanadě.

Gara rudohnědá, vědeckým jménem Garra rufa, je druh malé sladkovodní kaprovité ryby, která nemá zuby. Dorůstá do velikosti maximálně 14 cm. Pochází z oblasti blízkého východu. Vyskytuje se přirozeně i v termálních vodách.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz