Cestujeme bezpečně

Maminky, znáte pravidlo tří N? Bez něj děti na sluníčko nepouštějte

Užít si poklidnou rodinnou dovolenou je snem snad každého z rodičů. Jenže cestovat s dětmi je někdy kříž. Na co si dát největší pozor?

Malé děti nevydrží dlouho v klidu, proto pro ně může být několikahodinové cestování k moři doslova utrpením. Zavařit si můžete hned na počátku cesty, když se zastavíte na jídlo někde v motorestu. Rodiče totiž chtějí mít klid a tak svým potomkům často koupí nugetky s hranolky nebo jiné smažené jídlo. Jenže dlouhé sezení v autosedačce a skrčené bříško nevěstí nic dobrého.

Žaludek nemůže jídlo dobře trávit, dětem začíná být špatně, jsou otrávené a stěžují si. Z cesty na dovolenou se pak může stát horor. "V takové chvíli se rodiče snaží dětem pusu něčím zacpat, aby daly pokoj - třeba bonbony. Jenže to je další chyba, sladké totiž zvedá žaludek," vysvětluje autorka pořadu Maminy s rozumem Veronika Mikysková. Stravování na dovolené byste si proto měli dobře rozmyslet a místo řízku zvolit třeba zeleninu.

Když už se konečně dostaneme k moři, je důležité děti patřičně chránit před sluncem. Dětská pokožka je totiž daleko citlivější než u dospělých. Volit můžete mezi chemickým a minerální opalovacím krémem. "Pro atopiky a děti do tří let určitě zvolte ty minerální," radí Mikysková.


Související obsah

A jaké jsou zásady pro výběr správného krému?

Určitě bychom na něm neměli šetřit a nebát se ani nejvyšších faktorů. Dítě bychom měli mazat po každém koupání nebo každé dvě hodiny. Odborníci potom také upozorňují na jednoduché pravidlo 'tří N' - namaž, nasaď a navleč. Tedy namaž pokožku, nasaď klobouk a navleč nějaké triko.

Myslete na to, že faktor krému se namazáním na pokožku vždy sníží. Aby plnil svou funkci stoprocentně, museli byste mít natřenou velmi silnou vrstvu. Například z padesátky se podle odborníků stane po namazání třicítka.

A pozor! Dermatologické studie prokázaly, že pokud se dítě spálí zhruba třikrát do 15 let věku, několikanásobně se u něj zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže v dospělosti.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz