Český statistický úřad

Za pivo dáme víc než za knížky či zubaře! Za co Češi utrácejí nejvíc?

Každý Čech loni v průměru utratil 125 947 korun, to je o 2,8 % víc než v roce 2015. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejvíce utratíme za bydlení a potraviny.

Výdaje Čechů byly v loňském roce o bezmála 3500 vyšší než v roce předchozím. Nejvýznamnějšími položkami v rodinném rozpočtu jsou dlouhodobě výdaje za bydlení a energie, které tvoří 20,8 %, a výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje (19,8 %) . Ukazuje to šetření statistiky rodinných účtů.

Růst byl zaznamenán i u výdajů za oblečení a obuv, bytové vybavení a zařízení domácnosti, poštu a telekomunikace, rekreaci a kulturu či stravování a ubytování. Naopak méně utrácejí domácnosti za zdraví, které tvoří 2,6 % jejich výdajů, a za vzdělávání s 0,5% podílem.

Za co a kolik v průměru Češi utrácejí, se liší podle typu a složení domácnosti. "U domácností důchodců bez ekonomicky aktivních členů tvořily výdaje spojené s bydlením a energiemi 27,9 % a výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje 24,1 %. U domácností s dětmi patřily tyto položky také mezi nejvýznamnější, ovšem jejich podíly byly nižší. Představovaly 17,4 % a 19,0 %, přičemž struktura výdajů byla více rozložena mezi ostatní typy vydání. Hlavně na dopravu, pohonné hmoty a dopravní prostředky s 12,3% podílem," uvádí Martin Zelený, ředitel sekce demografie a sociálních statistik ČSÚ.

Rozdíly jsou patrné i v dalších položkách, potvrzuje Pavel Širmer z oddělení sociálních šetření ČSÚ. "Například domácnosti důchodců vynaložily za vydání spojené se zdravím 4 600 korun na osobu ročně, zatímco osoba v průměrné domácnosti pouze 3 300 korun.“

Související obsah

Za co jsme loni kolik utratili

Potraviny a nealkoholické nápoje              24 953 Kč

Alkoholické nápoje, tabák                          3671 Kč

Odívání a obuv                                           6428 Kč

Bydlení, voda, energie, paliva                   26 253 Kč

Bytové vybavení, zařízení domácnosti      7651 Kč

Zdraví                                                        3261 Kč

Doprava                                                     13 896 Kč

Pošty a telekomunikace                             5162 Kč

Rekreace a kultura                                    11 928 Kč

Vzdělávání                                                 684 Kč

Stravování a ubytování                              7231 Kč

Ostatní zboží a služby                               14 829 Kč

Kolik dali Češi v průměru za pivo a jaké množství jsme ho vypili? A jakou částku investujeme třeba do knížek nebo oblečení? Na podrobnou statistiku se podívejte v galerii!

 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Český statistický úřad

Důležité Události

Píše se na Deník.cz