Půjčka

Češi si půjčují čím dál víc, řadu z nich to ale může nakonec zničit!

Češi si půjčují čím dál víc peněz. Celkový dluh domácností přesáhl dva biliony korun, což znamená, že na každého z nás připadá dlužná částka zhruba 190 tisíc.

Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení, ale vyšší úroky v budoucnu nebo výkyv ekonomiky, mohou být pro řadu rodin likvidační. Podle ekonomů bude dlužníků s exekucí na krku přibývat.

Tuzemské ekonomice se daří. A protože s jídlem roste chuť, tak si Češi půjčují čím dál víc. Celkový dluh obyvatel se jen za druhé čtvrtletí zvýšil o víc než 50 miliard. To je nejvíc za poslední tři roky. Mezi půjčkami jednoznačně vedou hypotéky.

I když se částka na jednu úvěrovou smlouvu zvýšila v průměru o 15 procent, v porovnání s jinými evropskými zeměmi jsme na tom lépe. Tam je totiž zadlužení domácností ještě mnohem vyšší než u nás.

Související obsah

Řada dlužníků se však může dostat do finančních problémů, přestane splácet a na dveře jim zaklepe exekutor. Počet dlužníků, kterým teče do bot, se přitom může za pár let dramaticky zvýšit.

"Pokud dojde k nějakému většímu propouštění, pokud dojde k nárůstu nezaměstnanosti a zároveň v té době budou vyšší úrokové sazby, tak to riziko zde jednoznačně je," varuje ekonom Jiří Šimara.

Související obsah

Krušné časy ale nezažívají jen zadlužení klienti bank a finančních společností. Do problémů se dostala třeba i britská finanční společnost Provident Financial. Kvůli počítačové chybě měla problém vybírat od svých klientů splátky a její akcie se propadly o více než 70 procent.

pez, Ondřej Požár, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz