Turismus

"Táhněte!" vzkazují Španělé turistům. Neváhají na ně i zaútočit

"Táhněte!" vzkazují Španělé turistům. Neváhají na ně i zaútočit
Zdroj: Profimedia

Nevraživost vůči turistům ve Španělsku stále sílí. Často se stávají i terčem násilných útoků. Podle místních je turismus druhým největším problémem země, hned po nezaměstnanosti.

Španělsko patří k oblíbeným dovolenkovým destinacím, podle statistik je třetí nejnavštěvovanější zemí světa. Ročně se do této jihoevropské země vypraví na 75 milionů turistů. Výnosy z cestovního roku tvořily v loňském roce více než 14 procent hrubého domácího produktu a díky turismu má práci 2,7 milionu Španělů.

Jenže podle místních negativa nad těmito pozitivy výrazně převažují. Antituristické skupiny se zformovaly především v Barceloně, na Mallorce, ve Valencii a San Sebastiánu. Jejich cílem je zabránit negativnímu dopadu masového cestovního ruchu na životní úroveň místních, píše web Independent.

Související obsah

A neváhají proti turistům zakročit. Například na konci července zaútočila v Barceloně skupinka maskovaných lidí na autobus s turisty, který zastavil u legendárního stadionu Nou Camp. Prořezali pneumatiky a na autobus nasprejovali nápis: "Turismus zabíjí sousedství." Turisté si v první chvíli mysleli, že se staly oběťmi teroristů. V jiné části města zase neznámí vandalové poškodili kola, která si turisté pronajali.

O několik dní dříve skupinka asi 20 aktivistů v hlavním městě Mallorcy vtrhla do restaurace Mar de Nudos. Přítomné turisty zasypali konfetami a odpálili dýmovnici. Aktivisté na sociálních sítích vyzývají, aby se k boji proti turistů připojili i ostatní. Masový cestovní ruch podle nich ničí Mallorcu a odsuzuje dělnickou třídu k životu v bídě. Turismus totiž tlačí ceny nemovitostí nahoru a místní si potom bydlení ve městech nemohou dovolit.

Ve Valencii protestující obsadili dům, ve kterém se byty pronajímají turistům, a požadovali, aby bydlení bylo užíváno pro potřeby místních. Předtím asi stovka lidí procházela ulicemi a parodovala chování turistů - včetně močení u zdi apod. V San Sebastiánu na městské hradby vyvěsili transparenty s nápisy: "Turisté, táhněte domů!"

Vedoucí představitelé cestovního ruchu se snaží poukázat na to, že útoky proti turistům jsou dílem radikálů a anarchistických hnutí usilujících o nezávislost. Proto se většina incidentů odehrála v Katalánsku, Baskicku a na Baleárských ostrovech.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠÍLENSTVÍ v Chorvatsku: Na plážích leží stovky bombiček ze šlehaček. Nepochopíte, co s nimi všichni dělají!

Zemřel během teroru v Barceloně: Důvod jeho návštěvy vhání slzy do očí!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Turismus

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz