Ojeté auto

Ročně se prodá 600 tisíc ojetin! Kupujete ji také? Na tohle pozor

V České republice se prodává stále více ojetých aut. Jenže nákup z druhé ruky, například přes inzerát s sebou nese i velká rizika. Odborníci proto doporučují obrátit se raději na prověřené prodejce nebo si alespoň nechat nabízené auto prověřit odborníkem.

Když si koupíte nový vůz, jeho cena může okamžitě klesnout o 30 až 40%. Záleží na značce, kategorii a pořizovací ceně. Lidé, kteří preferují auto z druhé ruky, mají šanci získat ho za zlomek ceny nového. Průměrná prodejní cena ojetiny se dlouhodobě pohybuje kolem 200 tisíc korun.

Podle asociace autobazarů se u nás prodá ročně přibližně 600 tisíc ojetých vozů, z toho pak zhruba polovina přes inzeráty, to je ale podle odborníků velmi rizikový způsob, jak si auto pořídit. "Mnoho z nich jsou vozy, které byly autobazary odmítnuty k výkupu. Jejich majitel se jich přesto chce zbavit, proto je například nabízí za výrazně nižší cenu," uvedl Pavel Foltýn z Auto ESA.

Proto je podle odborníků důležité prověřit si stav a původ automobilu. Čeho si můžete všimnout na první pohled, je nápadně osahaný volant, promáčklá sedačka nebo sešlapané pedály. Měli byste také zjistit případné právní vady, kdo je majitel vozu, jestli není v leasingu, nebo v nějaké zástavě.

Související obsah

K tomu slouží některé databáze dostupné na internetu. "Je úplně nejsnazší nakupovat v certifikovaném autobazaru, který tyto úkony udělá za něj, protože ty automobily vlastní a odpovídá za případné vady," doplnil Foltýn.

Pokud nakupující dá přednost autu na inzerát, měl by se mít na pozoru. "Prodávající odpovídá pouze za ty skryté vady s tím, že kupující musí prokázat, že vada se vyskytovala v okamžiku prodeje," upozornil advokát Robert Plicka.

To ale mnohdy není snadné a takové případy pak končí u soudu. Tam už záleží na posudku soudního znalce. Každopádně experti také radí přizvat si k uzavírání kupní smlouvy právníka.

Aneta Procházková/epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz