Zahraničí

Ve Vídni začal hon na burky a nikáby. Platí zákaz zakrývání tváře

Ve Vídni začal hon na burky a nikáby. Platí zákaz zakrývání tváře
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Rakousko se dnes ráno stalo pátou evropskou zemí, která zakazuje nosit oděvy zakrývající obličej. Opatření se týká mimo jiné tradičních ženských muslimských oděvů.

Kvůli novému zákonu zesílí rakouská policie hlídky na letištích. Budou dohlížet na jeho dodržování ze strany cestujících, kteří přijedou do země.

Ženám v burkách nebo nikábech hrozí od 1. října pokuta 150 euro. Na letištích budou turisté z muslimských zemí dostávat informační brožury v němčině, angličtině, turečtině a arabštině. Rozdávat je budou policisté.

„Budeme k věci přistupovat s odpovídající přiměřeností, ale jsme policie a zkrátka musíme zákon uplatňovat,“ uvedl mluvčí dolnorakouské policie Johann Bauschlager pro agenturu APA.

Související obsah

Zákaz burek a nikábů prosadil parlament v květnu. Podle ministra zahraničí Sebastiana Kurze tento oděv není náboženský symbol. „Ale je to symbol protispolečenský, který zabraňuje muslimským ženám integrovat se do převážně katolické společnosti Rakouska,“ řekl Kurz radiu ORF.

Rakousko tak bude pátou zemí v Evropě po Belgii, Nizozemsku, Francii a Švýcarsku. Zákon omezuje také nošení roušek, kukel a masek s výjimkou zdravotních důvodů nebo při lidových slavnostech, maškarních průvodech a podobně. Výjimku mají i některá povolání jako lékaři nebo klauni.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz