Kreditní karta

Kreditní karta a kontokorent – dobrý sluha, ale zlý pán

Kreditní karta a kontokorent – dobrý sluha, ale zlý pán
Kreditní karta |

Kontokorent ani kreditka nejsou nic pro neukázněné klienty, mohou se prodražit.

Společným jmenovatelem obou produktů je finanční rezerva na mimořádné krátkodobé výdaje. Úroková sazba se pohybuje mezi 18 a 20 % ročně (oproti klasickému úvěru za cca 9 %). Kontokorent je často bezplatně zřízená služba spojená s běžným účtem a umožňuje čerpat na svém kontu peníze do mínusu, úrok se počítá z čerpané sumy a počtu dní.

Hodí se v případě, kdy vám dojdou peníze pár dnů před výplatou a čekají vás pravidelné výdaje, které musíte uhradit včas. V případě kreditní karty platíte penězi banky a její výhodou je bezúročné období až 54 dní, což znamená, že když v tomto čase vrátíte celou částku, neplatíte nic navíc. Pokud zaplatíte minimální splátku, úročí se ta zbylá neuhrazená.

Kreditní karta bývá spojována s poplatky, podmínkami, ale i výhodami v podobě slev či bonusů. Hodí se pro placení zboží a služeb, případně po internetu, ale výběr z bankomatu může být zpoplatněn, nebo rovnou úročen.

Související obsah

Pokud vlastníte kreditní kartu nebo kontokorent, který ani nemusíte čerpat, jste vedeni v úvěrovém registru jako dlužník, proto oba produkty mohou „zhoršovat“ bonitu, například při žádosti o úvěr nebo hypotéku.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz