Domácí

Každý druhý Čech má dluhy. Odborníci dnes pomohou zdarma

Každý druhý Čech má dluhy. Odborníci dnes pomohou zdarma
Zdroj: Profimedia

Téměř polovina Čechů splácí úvěr, velký podíl dlužníků je navíc v nepříznivé finanční situaci. I letos se koná vzdělávací akce Den bez dluhů. Lidé, kteří se potýkají se splácením svých dluhů, se můžou na 35 kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR po celé republice zdarma poradit s odborníky, jak svou finanční situaci řešit. Odborníci budou na kontaktních místech k dispozici v pondělí a ve středu.

Je tomu již pošesté, kdy v České republice společnost KRUK zabývající se správou pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků pořádá ve spolupráci s celou řadou dalších partnerů včetně Úřadu práce ČR vzdělávací akci Den bez dluhů.

„Na kontaktních místech budou připraveni odborníci, kteří zhodnotí finanční situaci dlužníků s ohledem na jejich příjmy a závazky, které musí splácet. Výsledkem je konkrétní plán, jak krok za krokem postupovat, kde omezit náklady, jak sehnat další zdroj příjmů nebo jak rozložit závazky na delší časové období. Základem je ale vždy komunikace s věřitelem a realistický pohled na vlastní finanční možnosti,“ říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Podle průzkumu splácí téměř polovina (44 %) Čechů nějaký úvěr. Přibližně třetina ze zadlužených lidí (32 %) nemá zaměstnání a polovina se nachází v horší finanční situaci (51 % lidí s úvěrem). Průměrná zadluženost Čechů v rámci spotřebních úvěrů (tedy bez zahrnutí hypoték) je 26 500 korun.

Nejvíce dluží lidé z Prahy (v průměru 33 000 korun), nejméně pak obyvatelé Královehradeckého kraje (průměrně 23 000 korun). Úvěr má prakticky stejný počet mužů i žen (45 resp. 43 % obyvatel ČR), zpravidla ve středním věku (56 % lidí ve věku 35 až 44 let). Nejčastěji si půjčují lidé z vesnic do 1 000 obyvatel (52 %), nejméně pak Češi žijící ve velkoměstech nad půl milionu obyvatel (33 %).

Na kontaktní místa se neobrací jen lidé, kteří mají problémy s dluhy, odborníci nabízí pomoc například rodičům, kteří jsou na své děti sami a musí bojovat o každou korunu.

„Úřad práce ČR klade velký důraz na prohloubení finanční gramotnosti. Ta je také součástí řady projektů určených konkrétní cílové skupině uchazečů. Právě tato oblast je pro lidi, kteří jsou dlouhodobě bez práce, velmi důležitá. Je to cesta, jak zamezit tomu, aby se ocitli v dluhové pasti. Popřípadě z ní dokázali vystoupit, a naopak se snažili, aby zaměstnání či samostatná výdělečná činnost a podobně pro ně byly skutečně hlavním zdrojem příjmu,“ shrnuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Související obsah

Veškeré informace, jsou k dispozici na stránkách www.nasedluhy.cz. Poradenské služby lze využít rovněž na bezplatné telefonní lince 800 800 123.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz