Prezidentské volby 2018

Kandidáti dali za volební kampaně miliony! Kolik je stál jeden hlas?

Neúspěšní kandidáti na prezidenta teď musejí zrušit své transparentní volební účty. Do vlastní kapsy si zbývající peníze ale převést nemohou. A spočítali jsme i to, kolik stál kandidáty jeden získaný hlas.

Veškeré peníze, které zbyly na transparentních volebních účtech, musí sedmička neúspěšných kandidátů převézt na sociální, zdravotní, sportovní, ekologické nebo kulturní účely. Až poté můžou účet zrušit.

Na volebním účtu bývalého premiéra Mirka Topolánka se sešlo více než 9,5 milionu korun. Velkou část získal od dárců. Jeho prezidentská kampaň spolkla necelých 6 milionů, přes 3,5 milionů korun je tedy aktuální zůstatek.

Z neúspěšných kandidátů na prezidenta měl na kampaň nejvíce peněz textař Michal Horáček - přes 33 milionů korun. Celou částku si daroval sám. A téměř všechny peníze dokázal i utratit, zbylo mu něco málo přes 71 tisíc.

Bývalý diplomat Pavel Fischer získal na svou kampaň téměř 7 milionů korun. Pomohli mu především dárci. Fischerovi se podařilo v kampani utratit necelých 6 milionů korun. Téměř jeden milion korun tak nyní musí poslat dál.

Související obsah

Zakladatel Realistů Jiří Hynek v kampani hospodařil s částkou 440 tisíc korun - tu mu poskládali drobní dárci. Utratil téměř vše. Na účtu mu zůstalo necelých deset tisíc, které nyní poslouží veřejnosti.

Hudebními producentovi Petru Hannigovi poslali drobní dárci necelých 51 tisíc korun. Ze všech kandidátů je to jednoznačně nejméně. Téměř všechny peníze utratil za svůj volební klip. Na jeho účtu svítí zůstatek 2 854 korun.

Bývalý šéf české automobilky Vratislav Kulhánek měl na kampaň necelých 6,5 milionu. Téměř celou částku mu poslal miliardář Pavel Sehnal. Utratit zvládl Kulhánek skoro vše. Na účtu mu zůstalo něco málo přes 300 tisíc korun.

Příjem lékaře Marka Hilšera na prezidentskou kampaň byl třetí nejnižší - přes 738 tisíc korun. Složili se mu především drobní dárci. Za svou propagaci vydal necelých 600 tisíc. Nyní tak musí na veřejně prospěšné účely odeslat zůstatek necelých 145 tisíc korun.

Související obsah

Účty soupeřů v 2. kole prezidentské volby, Miloše Zemana a Jiřího Drahoše, jedou ovšem dál. První má na něm 4,5 milionu a druhý 5,5. Oba mohou za kampaň utratit až 50 milionů korun - pro další kolo je z toho 10 milionů.

Zajímavý pohled je na průměrnou útratu za jeden voličský hlas. Miloš Zeman žádnou kampaň podle svých slov nefinancoval, za hlasy voličů tak nic neutratil. I přes nízký rozpočet překvapil Marek Hilšer, jeden hlas ho vyšel na 1,30 koruny. Postupujícího Jiřího Drahoše téměř na dvacku. Na chvostu tabulky je Vratislav Kulhánek jeden volič ho vyšel na 250 korun.

Jaroslav Brousil/epa, TN.cz

K tématu Prezidentské volby 2018

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz