Prezidentské volby 2018

Psycholog: Depresi mohou mít Drahoš i Zeman! Stres jim chybí

Náročná předvolební kampaň, napětí ve štábech po uzavření volebních místností, desítky rozhovorů. To během posledních dnů zažili oba kandidáti na prezidenta. Podle psychologů teď mohou Miloš Zeman i Jiří Drahoš zažívat těžké období. Po stresu a vypětí totiž může přijít pocit prázdna až deprese.

Skartování dokumentů, odmontovávání nábytku nebo sundávání záclon. Tak to v pondělí vypadalo v jedné z volebních kanceláří Jiřího Drahoše. Boj o křeslo hlavy státu prohrál a jeho tým začal s vyklízením.

Pro tento týden má Drahoš v plánu setkat se svými nejbližšími spolupracovníky, poděkovat jim za práci a nastínit, co bude dál. I nadále bude bydlet v pražských Lysolajích, podle své mluvčí se do rodného Jablunkova vracet nechce.

"Pan profesor zmínil, že by chtěl zůstat ve veřejném politickém životě, takže si myslím, že může kandidovat do Senátu, možná založí nějakou politickou stranu," nabídla některé možnosti mluvčí Jiřího Drahoše Kateřina Procházková.

Prezident Miloš Zeman tráví svůj čas na zámku v Lánech, v pondělí tady například podepsal jmenovací dekrety nových rektorů. U vítěze voleb psychologové předpokládají vyčerpání, a nedivili by se, kdyby si staronová hlava státu chtěla odpočinout.

Související obsah

"Následuje nejprve nával pozitivní emoce, když je to teda úspěšná emoce, takový triumfální pocit, ten trvá poměrně krátce, dejme tomu hodinu, dvě, pak následuje propad do vyčerpání," popsal psycholog Jeroným Klimeš.

Podle odborníků můžou oba muži prožívat krušné chvíle. "Po extrémním stresu a extrémním vypětí přichází propad do klidu, kde je ten klid prožívaný jako velmi nepříjemný, jako pocity prázdna, popřípadě u jiných lidí jako deprese," doplnil Klimeš.

S úspěchem či naopak neúspěchem kandidátů souvisí také budoucnost jejich mluvčích. Jiří Ovčáček sice neodpověděl, jestli ve své práci bude pokračovat, ale podle působení na sociálních sítích to vypadá, že po boku Miloše Zemana zůstává. Mluvčí Jiřího Drahoše už má plán do budoucna. "Já se vrátím zpátky do Sinopsis, což je platforma, kterou jsme založili a kde píšeme o Číně," svěřila se.

Veronika Polášková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz