Hrdina

Zemřel válečný hrdina Liškutín. Už zbývá poslední český pilot RAF

Zemřel válečný hrdina Liškutín. Už zbývá poslední český pilot RAF

V 98 letech zemřel válečný hrdina Miroslav Liškutín. Šlo o jednoho ze dvou posledních československých stíhacích pilotů, kteří za 2. světové války létali v řadách britské RAF. Liškutín žil dlouhodobě ve Velké Británii, kde také skonal.

"Dnes zemřel brigádní generál v.v. Miroslav Liškutín. Hrdina, který se od roku 1940 v Anglii účastnil bojů, během kterých uskutečnil 131 letů nad nepřátelská území a nalétal 465 bojových hodin. Po roce 1948 odešel zpět do Velké Británie, která se stala jeho domovem," informovala v pondělí na twitteru Armáda ČR.

Odchod legendy československého letectva se smutkem okomentoval i náčelník generálního štábu Josef Bečvář. "Armáda ČR ztrácí v jeho osobě významnou postavu druhé světové války-příslušníka 312. a 313. čs. stíhací perutě ve Velké Británii. Čest jeho památce," uvedl.

Liškutín opustil okupované Československo v dubnu 1939. Přes Polsko, Švédsko a Velkou Británii se dostal do Francie, kde narukoval do cizinecké legie. Absolvoval šestiměsíční výcvik v Africe a po pádu Francie se dostal zpět do Británie.

Na ostrovech podstoupil výcvik na stíhacího pilota a od srpna 1941 létal u 145. perutě RAF. Později se přesunul k 312. československé stíhací peruti RAF, v květnu 1945 k 313. československé peruti.

Související obsah

Svým výkonem se zařadil mezi nejvíce bojově nasazené Čechy během druhé světové války. Po roce 1948 se vrátil do Británie, kde žil do konce svých dnů. Loni ho prezident Miloš Zeman za hrdinství povýšil na brigádního generála.

Liškutín byl jedním ze dvou posledních československých pilotů, kteří za války létali v řadách britské RAF. Posledním přeživším zůstává Emil Boček, který v neděli oslaví už 95. narozeniny.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz