Zahraničí

Tvrdili, že bez přístrojů nepřežije. Chlapec dýchal sám ještě 7 hodin

Tvrdili, že bez přístrojů nepřežije. Chlapec dýchal sám ještě 7 hodin
Zdroj: Profimedia

Za život ročního Isaiaha Haastrupa z Velké Británie bojovali rodiče od jeho narození. Svou bitvu však u soudu prohráli a chlapce s vážným poškozením mozku museli nechat odpojit od dýchacích přístrojů. Přestože lékaři rodičům i soudu tvrdili, že chlapec bez přístrojů nepřežije víc než několik minut, malý Isaiah jim dokázal opak. Ještě sedm hodin po odpojení totiž dýchal úplně sám. Poté bohužel zemřel.

Rodiče Isaiaha jsou zdrceni nejen kvůli smrti syna, ale také kvůli rozhodnutí soudu, který jim podle nich dostatečně nenaslouchal. Odpojili ho jen pár hodin po prohrané soudní bitvě, píše BBC.

"Zkorumpovaní doktoři řekli soudu, že bez přístrojů přežije jen několik minut, což soudce dost ovlivnilo. Nic však nemohlo být dál od pravdy. Isaiah dokázal, že se lékaři zmýlili a jeho rodiče měli pravdu. Soudy se musí naučit naslouchat rodičům, setkali jsme se spíše s lítostí, než aby braly v potaz náš názor. Sedm hodin dýchal sám, což dokazuje, že mohl přežít bez přístrojů. Soudci by se měli stydět," napsal otec chlapce Olanrewaju Haastrup na svém Facebooku.

Olanrewaju naráží na fakt, že s chlapcem trávili většinu času, pozorovali ho a věřili v jeho uzdravení. Jeho matka Takesha tvrdila, že chlapec reaguje na její hlas, doteky a dokonce oblíbené hračky.

Rodiče sváděli marný boj se soudy od jeho narození. Když dvakrát neuspěli u britských soudů, odvolali se k Evropskému soudu pro lidská práva. I ten však jejich žádost, aby Isaiah směl zůstat na přístrojích, v úterý zamítl s tím, že další léčba by byla marná, zatěžující a nebyla v jeho nejlepším zájmu.

"Naše víra nám zakazuje držet hněv v našich srdcích, proto odpouštíme, ale nezapomeneme na tuto nespravedlnost," nechal se slyšet zdrcený otec.

Související obsah

Isaiah při porodu kvůli nedostatku kyslíku utrpěl vážné poškození mozku. Lékaři uváděli, že chlapec měl jen slabé reakce, nemohl se vůbec hýbat a bez přístrojů by nikdy nemohl sám dýchat. K jeho postižení částečně přispělo zpoždění císařského řezu u porodu, hlavním důvodem pak byla vzácná událost, kdy matce prasklo lůno.

Isaiah málem zemřel při porodu, už tehdy se však ukázal jako velký bojovník a lékařům se ho podařilo oživit. Kvůli závažnosti jeho stavu ho však navrhovali odpojit již šestý den po porodu. Jeho matka se se stavem syna smířila a chtěla se o něj starat po celý život.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz