únava

Šest důvodů, proč jste stále unavení a jak se jich zbavit!

Šest důvodů, proč jste stále unavení a jak se jich zbavit!
Zdroj: Thinkstockphotos

Pokud trpíte chronickou únavou a už v úterý si v práci připadáte jak zpráskaný pes a netrpělivě vyhlížíte příští volno, možná vás trápí jedna ze šesti nejběžnějších příčin únavy. Víme, jak s nimi zatočit.

Pokud tipujete, že vás ubíjejí pracovní a rodinné povinnosti, můžete mít pravdu jen zčásti. Podle lékaře Xanda Van Tullekena může být totiž zádrhel i v tom, že nedokážete správně vnímat signály, které vám vaše tělo posílá, píše britský Daily Mirror.

Lékař uklidňuje slovy, že i když může být únava úmorná a ubíjející, často je řešení velice snadné. Stačí trochu pozměnit stravovací návyky, zacvičit si nebo víc dbát na životosprávu.

A jaké jsou podle Van Tullekena nejčastější příčiny únavy a jak se dají řešit?

1. Špatný spánek

U spánku není zdaleka důležitá jen jeho délka, ale také kvalita. Přesto spousta lidí nevěnuje pozornost tomu, v jakém prostředí spí.


Související obsah

"Může se to zdát očividné, ale lidé si často nehlídají, aby spali v tiché a temné místnosti," popisuje své zkušenosti lékař Van Tulleken.

Řešení je přitom snadné - stačí lepší závěsy, klapky na oči a špunty do uší, pokud máte lehký spánek. Důležitý je i kvalitní polštář - ideálně takový, který se ve vaší rodině nedědí už 50 let. A na škodu není pravidelný režim, abyste jednou nešli spát v deset večer a vzápětí ve dvě ráno.

Pokud opravdu hodně zápolíte se špatným spaním, zkuste na deset dní spánkovou "dietu": Po desáté večer nic nepijte, po 18. hodině se vyhněte alkoholu a kofeinu, pořiďte si lampičku s měkkým světlem, čtěte si a povypínejte elektroniku.

Na kvalitu spánku má zásadní vliv taky spánková apnoe. Jde o stav, kdy spáčům zapadne jazyk a přehradí dýchací cesty, takže se pořád budíte. Tento stav trápí především lidi s nadváhou.

 

2. Chudokrevnost způsobená nedostatkem železa

I tohle je běžná příčina únavy a nedostatku energie, která postihuje především menstruující ženy, které silně krvácejí. Ztráty železa se v takovém případě ze stravy doplňují těžko, jistotou jsou potravinové doplňky.

Ohrožené jsou podle lékaře hodně teenagerky, které tráví hodně času s kamarádkami a příliš se nevěnují svému jídelníčku. 


Související obsah


"Kromě doplňků doporučuji i potraviny bohaté na železo - listovou zeleninu, sušené meruňky či červené maso. A pokud využijete tabletky, železo se lépe vstřebá, pokud prášek zapijete pomerančovým džusem," radí Van Tulleken.

 

3. Špatně fungující štítná žláza


Snížená produkce hormonů v tomto orgánu může kromě chronické únavy může vést také k nabírání kil a změnám kůže a vlasů.


I tento problém se týká především žen (hlavně čtyřicátnic), ale imunní není nikdo. Pokud se tedy sotva ploužíte, zkuste svému lékaři nadhodit právě štítnou žlázu. Jasno bude po krevním testu a léčba je snadná - stačí brát hormonální tablety.

 

4. Dehydratace

Řada z nás pije málo, zvlášť pokud půl dne prosedíme za stolem. A jak stárneme, pocit žízně slábne a my zvládne běžet "nasucho" řadu hodin.


Související obsah

Proto je pitný režim velmi důležitý. Univerzální množství tekutin neexistuje, lékař ovšem radí, aby ti, kteří konzumují hodně slaných jídel, pili hodně a pravidelně. A rozhodně neuškodí nosit s sebou láhev s vodou.

 

5. Stres


Vysoka hladina stresového hormonu kortisolu je spolehlivý vysavač energie. "O stresu víme to, že pokud máte kontrolu nad děním okolo vás, jsou hladiny stresu nižší. V práci můžete tuhle kontrolu ztratit, proto je důležité najít si v životě nějakou věc, která bude smysluplná a bude vám přinášet radost," vypočítává lékař.

Tou vzpruhou může být dlouhodobý vztah, koníčky, ale také meditace nebo dobrovolnictví. To vše může pomoct s odbouráním stresu.

6. Cukrovka druhého typu

Pocity extrémní únavy mohou být způsobeny také cukrovkou, protože tělo správně nezpracovává cukry a energii z nich. Cukrovku druhého typu často značí tuk usazený na břiše. Pokud tedy obvod vašeho pasu přesahuje 76 centimetrů (u žen) nebo 94 centimetrů (pro muže), je nejvyšší čas s tím něco dělat.

Lidé s tímto druhem cukrovky také mají problémy s cholesterolem a vysoký krevní tlak. A to zvyšuje riziko infarktu, mrtvice či demence.


Související obsah

Pomocí je kromě léků především cvičení, které pomáhá nejen těm, kteří už cukrovku mají, tak těm, které tato vážná nemoc teprve ohrožuje.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz