Pomněnkový den

Pomněnkový den: Připomeňte si osudy pohřešovaných dětí!

Lidé po celém světě si 25. května v rámci takzvaného Pomněnkového dne připomínají osudy pohřešovaných dětí. Jen v Česku jich ročně zmizí několik tisíc a bohužel ne vždy se dočkáme šťastného konce pátrání.

Míša Muzikářová, Ivana Košková, Jan Nejedlý, Patrik Tuťo, Jan Štefuca nebo třeba Martin Hanuš. To všechno jsou jména dětí, po kterých policie roky bezúspěšně pátrá. Vyšetřovatelé sice někdy tuší, co se mohlo stát, přesto se případy doposud nepodařilo vyřešit. Připomenout osudy pohřešovaných dětí má právě Pomněnkový den, který připadá na 25. května.

Pohřešované děti 

Míša Muzikářová

Ačkoli se většinu pohřešovaných dětí podaří vypátrat, jsou případy, které se ani po letech nepodařilo objasnit. Zřejmě tím nejznámějším případem poslední doby je zmizení školačky z Ústí nad Labem - Míši Muzikářové.

Po dívce policie pátrala jako po "dítěti v ohrožení" od ledna loňského roku, nakonec ale byli vyšetřovatelé nuceni případ odložit. Hlavní podezřelý ze zmizení Míši Otakar S. totiž spáchal sebevraždu oběšením. Policie našla v jeho autě Michaeliny osobní věci. V jejím pokoji a na prádle také našla jeho DNA. V jeho výpovědích však bylo na usvědčení až příliš mnoho nesrovnalostí. "Žádný další podezřelý v případu není," přiznal tak nakonec kriminalista Martin Charvát.

Související obsah

Ivana Košková

Už více než 20 let pak policie pátrá po Ivaně Koškové z Příšovic, která jako čtrnáctiletá dívka zmizela v létě 1997. Dívka vyrazila na kole z koupaliště ve Svijanském Újezdu za tetou, tam už ale nedorazila. Po cestě měla ještě potkat spolužačku a ženu, která si všimla její moderní zelenomodré sukně. Podle té dívka cestou změnila trasu. Pak už o ní nikdo neslyšel.

Rodiče stále věří, že jejich dcera žije. Před několika lety policisté obnovili vyšetřování, když dívku na fotce poznala německá prostitutka. Ani za hranicemi ji ale nikdo nenašel. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že dívka neodešla ze své vůle.

Jan Nejedlý

Ani případ Honzíka kriminalistům nedává spát. Ztratil se v lednu 1998, když mu bylo devět let. Naposledy ho viděli v pražském Podolí, policie si myslí, že ho někdo unesl autem.

Patrik Tuťo

Odešel k potoku najít klacek na opekání buřtů a už se nevrátil. Takové jsou okolnosti zmizení devítiletého chlapce, po kterém se slehla zem v březnu 2012. Patrik Tuťo podle policie mohl spadnout do Ždírského potoka a utopit se. Jeho tělo se však nikdy nenašlo.

Jan Štefuca

A voda hraje významnou roli i v případě pohřešovaného Jana Štefuci, který zmizel v roce 2005. Tehdy osmiletý chlapec bydlel na Chomutovsku, podle policie se zřejmě utopil. Ani v tomto případě ale tělo nenašli.

Související obsah

Další pohřešované děti

Po několika dětech bylo vyhlášeno pátrání v souvislosti s únosem, který ale měli mít na svědomí jejich rodiče. Zřejmě nejznámějším případem je zmizení Sofie Slitiové, kterou měl v roce 2013 unést otec do své vlasti. Zřejmě se odmítl smířit s faktem, že české úřady dívenku svěřily do péče její matce. Do případu se zapojil i známý detektiv z Polska, který tvrdil, že zjistil, kde otec s dcerou bydlí.

Velmi urgentní pátrání vyhlásili policisté v květnu 2017 po otci a ročním synkovi. Muž podle vyšetřovatelů přestal s dítětem chodit k lékaři, Lucas Táncoš byl ale velmi vážně nemocný. Báli se tak o jeho život. Dítě je stále v policejní databázi vedené jako pohřešované.

Související obsah

Pomněnkový den

Mezinárodní den má svůj původ ve Spojených státech, kdy ho takto označil tehdejší prezident Ronald Reagan. Češi si pohřešované děti pravidelně připomínají od roku 2004.

Velkým pomocníkem je sytém AMBER Alert, což je systém, který upozorní na pohřešované dítě. Policie České republiky bude od letošního Pomněnkového dne předsedat Evropské síti policejních expertů pro pátrání po pohřešovaných dětech a předsedou se stane Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Rozhovor s Janem Rybárem:

"Čeští policisté každý rok pátrají po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení. Jejich úsilí je vždy maximální a v naprosté většině se dítě vrátí zpět v pořádku domů," sdělila mluvčí policie Ivana Nguyenová.

ČTĚTE TAKÉ:

Co udělat proto, aby se vám NEZTRATILO DÍTĚ
Dítě nepřišlo domů! Co dělat?

lud, TN.cz

K tématu Pomněnkový den

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz