Platy

Boj o platy ve státní sféře. Odbory by přidaly všem, vláda jen někde

Plošné zvýšení platových tarifů o 10 procent, navýšení prostředků na platy regionálního školství o 15 procent, nebo záruka, že všechny platové stupně dosáhnou na minimální mzdu. To jsou požadavky odborů na růst platů ve veřejné sféře.

V ní pracuje více než 450 tisíc lidí. S požadavky ale nesouhlasí současná vláda. Ta nechce peníze přidat všem, ale jen u profesí, kde jsou platy nejnižší.

233 tisíc učitelů, necelých 70 tisíc úředníků, nebo přes 40 tisíc policistů. Těm podle odborářů měla vláda zvýšení platových tarifů o 10 procent slíbit, ale nedodržet. Podle zástupců vlády ale platy ve veřejné sféře rostou.

"Ve veřejné sféře stouply platy za posledních 6 let o 61 procent, což je podstatně víc než ve zbytku našeho hospodářství a ekonomiky. Takže průměrná mzda ve veřejné sféře je podstatně vyšší než v privátu," oponuje premiér Andrej Babiš.

"Je to naprosto v pořádku, protože struktura vzdělání zaměstnanců je úplně jiná než v privátní sféře. V privátní sféře je těch s vysokoškolským vzděláním a s vyšším odborným vzděláním pouze 19 % a u státní správy celých 41 %," kontruje odborářský šéf Josef Středula.

Proti odborům se ale staví i Hospodářská komora. Té vadí hlavně požadavek plošného přidávání peněz. Lepší je podle ní posuzovat výkon státních zaměstnanců odděleně a přidávat těm, kteří si to zaslouží.

Babiše prý navíc mrzí, že odbory agresivně vystoupily den předtím, než se na vládě sejde tripartita. Ta ale podle odborů nic nevyřeší - připravuje se totiž nový kabinet.

Související obsah

Splnit požadavky prý odboráři budou po vládě chtít do konce září tohoto roku. Kdy a jakým způsobem by případně opět protestovali, ale v tuto chvíli prozradit nechtějí.

pez, Šimon Pilek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz