Dálnice D1

Jihlava jásá! Díky kamerám na dálnici D1 vybralo město 8 milionů

Stavební práce na opravovaném úseku dálnice D1 u Jihlavy se blíží ke konci - skončilo tam proto i úsekové měření. Kamery si na vlastní náklady pořídilo město Jihlava a skoro dvoumilionová investice se magistrátu bohatě vyplatila. Na pokutách totiž hříšníci zaplatí až čtyřnásobek toho, co město do systému vložilo.

Měsíc a půl hlídaly kamery úsek dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem. Během této doby změřili přes osm tisíc řidičů, kteří tam překročili povolenou 80kilometrovou rychlost. V průměru šlo o 200 hříšníků denně.

Každý z nich musí zaplatit tisícikorunovou pokutu. To znamená, že až ji všichni zaplatí, vybere město do rozpočtu více než osm miliónů. Náklady na pořízení měřicího systému přitom byly milión a 600 tisíc korun.

Zhruba 40 procent těch, kteří rychlost překročili, jsou cizinci. U těch je dohledávání a vymáhání pokut složitější a zdlouhavější. Z celkového počtu hříšníků jen zhruba pětina jde do správního řízení. Zbylí zaplatí pokutu okamžitě. Kompletně bude rekonstrukce na tomto dálničním úseku hotová v srpnu.

Související obsah

Jihlavský magistrát se totiž domluvil s ředitelstvím silnic a dálnic a společně budou tento měřicí systém provozovat znovu od příštího roku, a to na vedlejším úseku D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem, kde generální rekonstrukce dálnice začne v březnu.

mom/David Pik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz