Tropy

Kvůli tropům se v Česku šíří exotické sinice! Poškozují játra

Už jen čtyři dny a vedra podle meteorologů skončí. Teploty se pak vrátí do běžných srpnových hodnot. Zatím ale dál překračují třicítku a Česko připomíná tropy. Na jihu Čech dokonce vědci objevili exotický druh sinic, který je nebezpečný pro koupající se lidi. Vypouštějí toxin, se kterým nemají lékaři téměř žádné zkušenosti.

Voda třeboňského rybníku Svět na první pohled nevěstí nic dobrého. Je kalná a nazelenalá. Ještě na jaře tu byla průhlednost vody přes půl metru. Teď s bídou pár centimetrů. Na svědomí to mají sinice. A jedna z nich tu vůbec nemá co dělat. Pochází ze subtropických oblastí.

Obyvatelé Třeboně by se teď v rybníce Svět nekoupali. "Sem bych rozhodně nevlezla. Ani jsem nevěděla, že je tady tak hnusná voda," řekla TV Nova jedna z místních obyvatelek.

Odborníci nedoporučují lidem se v takové vodě koupat - hlavně alergikům, těhotným ženám a dětem. "Tato subtropická sinice produkuje toxin, ale je to jiný druh toxinu, než jsou ty běžné, které produkují naše sinice," upozorňuje Petr Znachor z Biologického centra Akademie věd.

Toxin nevítaného vetřelce, který se začíná objevovat i na dalších vodních plochách, pořádně motá hlavy i lékařům. Podle kožního lékaře Tomáše Pospíšila s ní lékaři v Čechách nemají zkušenosti. "Podle literatury je více nepříjemná tím, že může poškozovat játra," varoval Pospíšil.

Související obsah

Klidnými nás nemůže nechat ani výskyt tropických klíšťat v Německu, odkud je to k nám jen kousek. Klíšťata jsou až pětkrát větší než klasická. Mají pruhované nohy a přenáší virová onemocnění spojená s krvácením z plic.

Meteorologové mají jasno. Tato nekonečná extrémní vedra jsou opravdu už u konce s dechem. Už za čtyři dny se počasí diametrálně změní. "V pátek se nám opravdu ochladí. Očekáváme pokles teplot zhruba o 10 stupňů," uvedl meteorolog Rudolf Kovařík.

Na to se těší i záchranáři, kterým ubydou výjezdy ke kolapsovým stavům. Začne i pršet a v neděli podle meteorologů mohou teploty klesnout i pod dvacet stupňů Celsia.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

vbo, František Nyklas, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz