Kontrola

Cyklisté zbytečně ohrožují ostatní. Policisté se na ně zaměřili

Silnice i cyklostezky jsou plné cyklistů - podle dopravních expertů ale řada z nich zbytečně ohrožuje životy své i druhých. Nerespektují dopravní předpisy a nemají povinnou výbavu. Policisté se proto v úterý po celé republice zaměřili právě na kolaře.

Téměř každé druhé kolo zkontrolované policejní hlídkou nevyhovuje předpisům. A právě podceňování vlastního bezpečí je podle dopravních expertů hlavní důvod, proč cyklisté na cestách umírají.

"Mezi povinnou výbavu jízdního kola patří dvě na sobě nezávislé funkční brzdy, odrazky červené barvy v zadní části jízdního kola, vepředu bílé barvy a světlomety vepředu i vzadu a odrazky ve výpletu jízdních kol," řekla TV Nova mluvčí jihočeských policistů Lenka Krausová.

Neméně důležitá je ale i helma, která sice do povinné výbavy nepatří, v mnoha případech ale může zachránit život. Podle expertů navíc platí i to, že cyklisté jsou jedněmi z nejneukázněnějších účastníků silničního provozu ve vztahu k alkoholu.

Související obsah

Téměř třicet procent dopravních nehod, které zaviní cyklisté, jsou pod vlivem alkoholu. Třeba loni figurovali cyklisté u téměř 3800 dopravních nehod. Ve skoro 70 % případů je zavinili. Při nehodách zemřelo celkem 44 cyklistů.

Každý rok podle policie přibývá mrtvých cyklistů. Proto se v úterý po celé republice v rámci preventivní akce hlídky zaměřily právě na cyklisty.

vbo, Michaela Klárová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz