Zahraničí

Velká města se brání krátkodobým pronájmům. Paříž chystá zákaz

Pařížští radní se rozhodli zasáhnout proti společnosti Airbnb, která funguje i v Česku. Stále populárnější webová služba, která zprostředkovává krátkodobé ubytování v soukromí, prý zvyšuje ceny nájmů, a tím vyhání z centra města obyvatele.

65 000 měst, 191 zemí světa, 150 milionů uživatelů. Takovými čísly se chlubí Airbnb. Často levnější ubytování v soukromí, které nabízí, je pro cestovatele lákadlem. Samotní obyvatelé turisty hojně navštěvovaných měst se ale začínají bouřit. Naposledy se ozvala Paříž.

 

Související obsah

"Pronájem pokoje v bytě je v pořádku, ale přeměna celých bytových domů v nelegální hotely - to nemůžeme tolerovat. Celé čtvrti ztrácejí svou identitu a duši," řekl Ian Brossat, člen městské rady v Paříži.

Člen městské rady zodpovědný za bydlení navrhuje, aby Paříž pronájem přes Airbnb a podobné vyhledávače v okolí centra zakázala. Varuje, že jinak město přestane být dostupné pro francouzskou střední třídu a stane se hřištěm pro saúdské a americké miliardáře.

Podobnou cestou se v minulosti vydal i Berlín. V dubnu 2016 tamní zastupitelstvo krátkodobé pronajímání bytů zakázalo pod pokutou až 2 a půl milionu korun. Letos v květnu ale striktní nařízení uvolnilo.


Svůj druhý a další byt ovšem majitelé mohou krátkodobě pronajímat maximálně po dobu devadesáti dnů v jednom kalendářním roce. Navíc musí mít i souhlas sousedů.

Související obsah

Problémy ale začínají řešit i české úřady nebo odboráři. "Toto je nekalá konkurence. Zejména pro firmy, které musí splnit řadu podmínek, od hygienických počínaje až po bezpečnostní konče," uvedl Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Vedle hoteliérů, kterým klesají tržby, si na krátkodobé pronájmy začínají stěžovat i sousedé, kteří čím dál častěji řeší hluk a neslušné chování hostů. Byty pronajímané turistům pak navíc chybí na běžném trhu s bydlením a napomáhají tak k růstu cen.

reg/Petra Matýsková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz