Zvířata

Lidé zuří kvůli týrání zvířat! Našli způsob, jak donutit EU zasáhnout

Lidé zuří kvůli týrání zvířat! Našli způsob, jak donutit EU zasáhnout
Zdroj: Profimedia

Více než 300 milionů hospodářských zvířat po celé Evropě je chováno v klecích. Tento způsob chovu je podle organizací na ochranu zvířat krutý a zbytečný, a proto se rozhodly vytvořit petici, kterou chtějí předložit Evropské komisi. Pokud bude podpisů dostatečné množství, musí se Komise tématem zabývat.

Před nedávnem se lidé mohli vyjádřit ke zrušení střídání letního a zimního času a Evropská komise se teď jejich názory zabývá. A dost možná si hodinky přeřídíme už jen dvakrát. Teď by něčeho podobného chtěli dosáhnout ochránci zvířat.

Podle nich jsou zvířata v klecích degradována na pouhé výrobní jednotky a existují daleko humánnější a ekonomicky přijatelné způsoby chovu. Nejsou to přitom jen tolik diskutované slepice, v klecích se chovají také prasata, husy, křepelky, králíci nebo telata.

Už v roce 2016 zahájila mezinárodní organizace Compassion in World Farming - Soucit ve světovém zemědělství (CIWF) celoevropskou kampaň za ukončení klecových chovů hospodářských zvířat. Doposud se do ní zapojilo na 130 organizací a vyvrcholí letos na podzim zahájením Evropské občanské iniciativy (EOI).

Související obsah

Občanská iniciativa je nástrojem, jak mohou občané EU přímo ovlivnit to, čím se evropští politici zabývají. Pokud jeden milion Evropanů podpoří svým podpisem určitý záměr, je Evropská komise povinna se tímto záměrem zabývat a může navrhnout příslušné zákonné opatření.

"Život v kleci není žádný život. Věda už dávno prokázala, že všechna hospodářská zvířata jsou citlivé a vnímavé bytosti schopné trpět, ale také prožívat radost. Nelze dále tolerovat ten obrovský rozměr a intenzitu utrpení zvířat v klecových chovech," říká Romana Šonková, členka občanského výboru EOI  a zástupkyně CIWF v ČR.

Evropskou občanskou iniciativu už podpořila řada známých českých osobností. Problematikou klecového chovu se v Evropském parlamentu zabývá i europoslanec Jiří Pospíšil. Ten se dlouhodobě věnuje také tématu týrání zvířat v Česku. "Chci se zasadit o to, aby byla legislativa při posuzování týrání zvířat důslednější. Není přece možné, aby člověk, který už jednou zvířeti ublížil, odkráčel ze soudní síně prakticky bez trestu. A aby si třeba hned druhý den pořídil zvíře další, které znovu vystaví stejnému utrpení," vyjádřil se před nedávnem k případu týraného psa.

Pokud chcete petici podepsat i vy, můžete to učinit na stránkách konecdobyklecove.cz.

Žena měla v bytě 80 psů, žili v šílených podmínkách. Podívejte se na reportáž TV Nova z července: 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz