Špitály odtajnily ceny léků. Teď mohou zdražit nebo chybět!

Špitály odtajnily ceny léků. Teď mohou zdražit nebo chybět!
Zdroj: Getty Images

Nemocnice léky nakupují ve velkém a díky tomu mohou mít od výrobců mimořádné slevy. Jenže podmínkou může být to, že jsou špitály vázány mlčenlivostí a nesmějí o těchto výhodách veřejně mluvit. Teď některé nemocnice mlčení prolomily.

Třeba lék na rakovinu prsu kupují nemocnice i o 700 korun levněji, než kolik jim na něj dává pojišťovna. Za uplynulý rok tak mohly špitály na přípravku "vydělat" až deset milionů korun, píší čtvrteční Lidové noviny.

Odtajnění cen léků ale může mít dalekosáhlé následky - výrobci totiž slevy poskytují velkým odběratelům proto, že jsou neveřejné. To se nyní změnilo, protože fakultní nemocnice na výzvu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha začaly nákupní ceny léků zveřejňovat.

A to i těch, kde jsou zdravotnická zařízení vázána mlčenlivostí. A to může být podle deníku pořádný problém - léky na rakovinu či přípravky na vzácná onemocnění, které se nedají nahradit, mohou výrobci pro český trh výrazně zdražit.

Související obsah

"Pro globální firmu je nepřijatelné, aby se jim zveřejnění cen za jedno balení v Česku promítlo do velkého tendru třeba v Německu, protože tam jsou cenová ujednání úplně jiná. Česko nakupuje významně laciněji,“ řekl LN ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Běžných pacientů se zdražení sice nedotkne, ale léky zkrátka nemusejí být dostupné. Minimálně jeden výrobce už totiž pohrozil, že pokud bude zveřejňování cen léků pokračovat, může jejich dodávky ukončit.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz