Tomáš Procházka

Co bude se psy padlého vojáka? Tomáše do Česka doprovodili oba

Do Česka vojenským speciálem byli spolu s ostatky padlého vojáka dopraveni také jeho dva psi. Při smutečním ceremoniálu ho jeden z nich doprovázel. Oba psy teď čeká veterinární prohlídka a karanténa. Poté se vrátí do akce.

Tomáš Procházka byl podle svých nadřízených skvělým kynologem, který své psy miloval. "Práci dělal opravdu srdcem, což bylo také vidět na jeho výsledcích a ve vztahu psovoda se psem a naopak," uvedl po příletu vojenského speciálu náčelník Centra vojenské kynologie Andrej Vítek.

Oba psi přiletěli stejným speciálem, kterým armáda přepravovala ostatky padlého vojáka z Afghánistánu. Následného smutečního ceremoniálu na letišti se ale zúčastnil jen jeden pes. "Druhý je cvičen na vyhledávání a zadržení osob a je u něj rozvíjena agresivita, kterou by mohl vyvinout i na ceremoniálu," dodal Vítek.

Na pietním aktu tak mohl být jen pes, který byl vycvičen na speciální pachové práce se zaměřením na výbušniny. "Ten je naopak trénován ke klidu a svou práci odvedl poctivě," vysvětlil velitel kynologů. Psi podle něj nejsou ve špatném psychickém stavu.

Přímo na letišti prošla zvířata zběžnou veterinární prohlídkou, poté zamířila do Centra vojenské kynologie. Tamní veterináři psy vyšetří pečlivěji a poté je umístí na 28 dní do karantény. Ta je podle legislativy po příletu z mise pro psy povinná.

Podle Vítka určitě nebudou německý a belgický ovčák vyřazeni ze služby. "Pokud se nevyskytnou žádné zdravotní problémy, zvážíme přidělení psovodům podle plnění úkolů a psi budou pokračovat dále ve výcviku a ve svém psím životě s novým psovodem," prohlásil náčelník kynologického centra.

Související obsah

Procházka zemřel v pondělí na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. U jednotky, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog. S rodinou žil v Hrádku nad Nisou. Ministr obrany Lubomír Metnar ho povýšil na štábního praporčíka, zároveň mu udělil vyznamenání.

Pondělní útok byl třetím od začátku srpna, kdy po útoku sebevražedného atentátníka zemřela trojice českých vojáků. Minulý týden pak bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou.

Podívejte se na reportáž TV Nova o příletu armádního speciálu:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz