Most

Spadnou pražské mosty? "Správci kašlou na údržbu," tvrdí inženýři

V hlavním městě je podle odborníků ve špatném stavu stovka mostů. Problém se netýká jen těch velkých, ale i menších do délky sto metrů. Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků je problém především v počtu kontrol a také ve financování.

Pražská Technická správa komunikací v současné době provádí kontroly Hlávkova a Palackého mostu a také mostu Legií. Kvůli havarijnímu stavu musel být minulý týden uzavřen most v Bubenské ulici navazující na Hlávkův most.

Praha má s těmito dopravními stavbami problémy dlouhodobě, loni v prosinci se zřítila lávka v Troji a letos v lednu byl na čas uzavřen pro městskou hromadnou dopravu a auta most Libeňský.

Související obsah

Podle české komory autorizovaných inženýrů a techniků je hlavním problémem nedostatek finančních prostředků na údržbu. Na opravy nebo přestavby jdou peníze dotační buď ze státního fondu dopravní infrastruktury, nebo z evropských dotačních fondů.

Řada správců odkládá údržbu a spoléhá na následné opravy nebo přestavby, které jsou dražší než průběžná odpovídající údržba. Kontrola mostů probíhá jednou za pět let, podle odborníků by se ale měly kontrolovat každý rok.

Dominika Janochová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz