Domácí

Neprůhledné firmy, jedno sídlo! Tam mizí miliony za údržbu Lán

Šéf Lesní správy Lán Miloš Balák vyplatil v minulých letech za myslivost a jiné práce více než osm milionů korun skupině neprůhledných firem, které mají podezřelé majitele a sídlí v jednom pražském panelovém domě. S informací přišla dnešní Mladá fronta. Lesní správa i kancelář prezidenta, pod kterou spadá, se chtějí právně bránit.

Panelový dům v pražských Letňanech. Právě tam podle obchodního rejstříku sídlí firmy, které jsou často úspěšné v získávání zakázek kolem letního sídla českých prezidentů.

Zakázky v Lánech na pěstební práce a myslivecké práce získává trojice firem, které propojuje jeden ukrajinský jednatel a několik jeho příbuzných.

Od roku 2014 má jít o práce za více než osm milionů korun. Žádná zakázka ale nedosáhla částky dvou milionů, což je nejnižší hranice pro zakázku, o kterou je nutno veřejně soutěžit. Některé byly přitom jen o pár tisícovek pod ní.

Prezidentská kancelář, pod kterou lánská lesní správa patří, v tom problém nevidí.

Související obsah

Na Lesní správě Lány zasahovali loni v červnu detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zadrželi tehdy tři lidi. A to včetně šéfa správy Miloše Baláka. Důvodem bylo podezření z manipulace zakázky na sanaci svahů kolem vodní nádrže Klíčava.

V současné době probíhají úkony v trestním řízení. Vyšetřování ani po téměř roce a půl neskončilo.
 

Ondřej Špalek/klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz