Nebezpečí

V ovocných čajích pro děti objevili pesticidy! Nemáte je doma?

V ovocných čajích pro děti objevili pesticidy! Nemáte je doma?
Zdroj: Getty Images

Nebezpečné ovocné čaje plné pesticidů odhalil test časopisu dTest. Mezi nimi byly také tři čaje, které jsou určeny dětem. Výrobci je přitom doporučují dávat do pitného režimu dětí už od jednoho roku.

Na porcované ovocné čaje si posvítili ve spotřebitelském testu časopisu dTest. "Nakoupili jsme 22 druhů ovocných čajů a nechali v nich mimo jiné laboratorně ověřit přítomnost nežádoucích látek," popsala Kristýna Kuncová z časopisu. Výsledky z laboratoře přinesly nepříjemná zjištění.

Plísně ani mykotoxiny se sice nenašly, zato byly plné pesticidů. "Pesticidy se používají v zemědělství v boji proti škůdcům a mohou se dostat do potravinářských výrobků. Kvůli jejich toxicitě pro ně existují v mnoha potravinách legislativní limity," vysvětluje Kuncová. To ovšem neplatí pro běžné ovocné čaje, na dětské a bio čaje se však legislativní limity vztahují.

Laboratoř odhalila, že hned tři čaje obsahují nepřípustné množství pesticidů. Jde o VeltaTea – Čaj Malé čarodějnice s příchutí lesní směs (určený dětem od 9. měsíce věku), Babio – Dětský bio čaj lesní plody (určený dětem od ukončeného 6. měsíce věku) a Krtečkův čaj – Lesní směs (určený dětem od 9. měsíce věku).

Zdroj: dTest

"Zarazilo nás, kolik různých zbytkových pesticidů a v jak velkém množství obsahují čaje určené dětem. Kvůli těmto prohřeškům jsme podali podnět k prošetření situace Státní zemědělské a potravinářské inspekci," komentuje závěry šéfredaktorka časopisu Hana Hoffmannová.

Související obsah

Problém s množstvím pesticidů mělo však i dalších sedm ovocných čajů: Jemča Lesní plody, Penny/Tea Party Forest Fruit Tea, BioGena Lesní plody, Zlatý šálek Lesní směs, Mokate Minutka Ovocný čaj s příchutí ostružiny, maliny a borůvky, Grešík Lesní plody a Loyd Lesní plody.

Tyto čaje obdržely v testu nedostatečnou známku. Nahromaděné chemické látky v těle totiž mohou způsobit koktejlový efekt. Jde o to, že přijímá v různých potravinách a nápojích velké množství chemických látek. Ty pak v kombinaci mohou mít vliv na zdraví.


ČTĚTE TAKÉ:

Pesticidy mohou způsobit mozkovou dysfunkci u dětí
Velký test dětských pitíček: v lahvičce je až 20 kostek cukru!

pan, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz