Změna času

V noci se změní čas, o hodinu přijdeme. Toto vše posun přinese

V noci se změní čas, o hodinu přijdeme. Toto vše posun přinese
Zdroj: Getty Images

V noci ze soboty na neděli nás čeká změna času. Hodinky si přeřídíme o hodinu dopředu a noc se tak zkrátí. Zpozdí se některé dálkové i regionální spoje. Letní čas začne platit ve většině evropských zemí.

V neděli ve dvě hodiny ráno se hodiny posunou na třetí, noc se tím zkrátí a "přijdeme" o hodinu spánku. Radovat se naopak mohou lidé, kteří budou mít zrovna noční směnu. Jejich "šichta" bude díky změně času o hodinu kratší.

Oproti jízdnímu řádu se zpozdí několik dálkových spojů - ať už vlakových nebo autobusových. České dráhy už cestující informovaly, že musí počítat se zpožděním v řádu desítek minut. Ranní spoje pak nebudou na ty noční čekat.

Přechod na letní čas se dotkne také některých linek MHD. Většina autobusů nebo tramvají ve velkých městech ale prostě přejde na pozdější jízdní řád. Spoje, které měly jet podle řádu po druhé hodině, pojedou podle řádu po třetí hodině. Více zde.

Hodiny na mobilních telefonech a počítačích by se měly na nový čas posunout samy, přeřídit tak bude nutné jen ručičky na hodinách a hodinkách, případně čas na elektrických spotřebičích nebo třeba v autě.

Související obsah

Pokud míváte po změně času zdravotní problémy, měli byste se na ni připravovat několik dní dopředu. Přechod hůře snáší spíše starší a "meteosenzitivní" lidé. Odborníci radí "naspat" si hodinu už během týdne, každou noc nejlépe patnáct minut.

Také v sobotu byste měli jít dříve spát a vstávat ve svou obvyklou hodinu podle nového času. Experti radí také několik hodin před usnutím nepít alkohol a nápoje s kofeinem a nekouřit. Během neděle se pak jděte projít, nejlépe hned dopoledne a vyvarujte se těžkým jídlům.

Evropský parlament v úterý schválil směrnici, podle které by mělo k poslední změně času dojít v roce 2021. Jednotlivé členské státy by se měly samy rozhodnout, jaký čas si ponechají. Dvě třetiny čtenářů TN.cz by si podle ankety na webu zvolilo letní čas.

Podívejte se na reportáž TV Nova o změně času:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz