Zahraničí

Katedrálu v Paříži konečně uhasili. Lidé již posílají peníze na opravy

Katedrálu Notre Dame se konečně podařilo uhasit, potvrdili hasiči. Po mnohahodinovém boji s plameny jsou ale na starobylé budově obrovské škody. Odborníci teď musí stavbu prozkoumat a rozhodnout o dalším postupu. Lidé z celého světa už posílají peníze na opravy.

Francie se stále vzpamatovává z požáru, který zasáhl jednu z historických budov Paříže - katedrálu Notre-Dame. Požár se dopoledne podařilo zcela uhasit. Uvedl to velitel zásahu Gabriel Plus. Na místě dál bude hlídkovat zhruba stovka hasičů, kteří budou dohlížet na bezpečnost požářiště a zaměří se na statiku stavby. Jejich úkolem bude rovněž zaznamenat spolu s odborníky přesný rozsah škod a zajistit bezpečný převoz cenných artefaktů z chrámu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že bude budova znovu postavena a vyhlásil sbírku. Finanční příspěvek začali slibovat také lidé z celého světa. Problém však bude se zjištěním příčiny požáru. Podle policie totiž nebude snadné najít materiální důkazy, které nejspíš shořely.

V pondělí kolem devatenácté hodiny vypukl požár v podkroví katedrály Notre-Dame. Od té doby se plameny šířily rychle a přihlížející lidé jen stáli v šoku. Všichni doufali, že se podaří oheň dostat pod kontrolu. Poté byli ale vyděšení, když spadla centrální štíhlá věž. S požárem bojovalo přes 400 hasičů s osmnácti vodními děly. Před jedenáctou hodinou večer pak velitel hasičů oznámil, že se jim katedrálu podařilo zachránit.

Na místo požáru dorazil také prezident Emmanuel Macron, který všem přislíbil, že bude katedrála obnovena. "Obnovíme tuto katedrálu společně. Je to nepochybně součást osudu Francie a projekt bude trvat několik let," prohlásil Macron. Uvedl také, že se na katedrálu opět bude moci přispívat v rámci sbírky, která byla dříve vyhlášena na její rekonstrukci.

Přispívat budou moci lidé podle Macrona od úterý. Finanční příspěvek přislíbil například francouzský podnikatel Francois Henri Pinault, který vlastní známé módní značky. Rozhodl se poskytnout až dvě a čtvrt miliardy korun.

Nadace The Heritage Foundation oznámila, že v úterý spustí na svých internetových stránkách sbírku pro finanční dary. Ještě v pondělí byla spuštěna sbírka s názvem "Notre-Dame z Paříže, miluji tě", během které se vybralo přes 14 tisíc eur (přes 360 tisíc korun). Další sbírka nesla název "Finanční opravy Notre-Dame", která přijala do půlnoci skoro 10 tisíc eur (přes 257 tisíc eur), uvedl Le Monde.

V pondělí večer bylo i zahájeno vyšetřování příčiny vzniku požáru. To však podle Krajského ředitelství soudní policie bude velmi náročné. Požár podle prvních informací vznikl v podkroví Notre-Dame a právě tuto část zničil nejvíce.

Související obsah

Najít materiální důkazy nebude vůbec snadné. Požár je totiž nejspíš zničil úplně všechny, informoval Le Monde. Vyšetřování může trvat i několik měsíců. Zatím se pracuje s verzí, že požár vznikl neúmyslným zaviněním během rekonstrukce, která probíhá na katedrále od léta 2018. 

Podle prvních svědectví se požár šířil opravdu rychle. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Lidé, kteří byli v době požáru uvnitř, museli katedrálu opustit.

Katedrála byla postavena na východní polovině ostrova Ile de la Cité na řece Seině mezi lety 1163 a 1345. Je domovem pařížské římskokatolické diecéze. Uvnitř se nacházela umělecká díla nevyčíslitelných hodnot. Podle rektora katedrály biskupa Patricka Chauveta se však podařilo zachránit před plameny roucho svatého Ludvíka nebo trnovou korunu symbolizující ukřižování Ježíše Krista.

 Připomeňte si reportáž o požáru katedrály Notre-Dame: 

reg, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz