Bretaň

Lákavá záhada: Město v Bretani nabízí peníze za vyluštění nápisu!

Lákavá záhada: Město v Bretani nabízí peníze za vyluštění nápisu!
Zdroj: Profimedia

Město Plougastel-Daoulas ve francouzské Bretani láká turisty na místní kalvárii či přístav, ve kterém kotví staré plachetnice. Město u moře je ovšem magnetem i pro milovníky záhad, kteří si chtějí potrápit mozek a případně si i přivydělat.

Město totiž nabízí odměnu ve výši dvou tisíc eur tomu, kdo rozluští tajemné nápisy na jednom zdejším balvanu. Záhada místním vrtá hlavou už čtyři roky, kdy byl kámen s podivnými nápisy objeven.

Jeho odhalení nejspíš zabralo tak dlouhou dobu, protože je na samém okraji Plougastel-Daoulasu a navíc jsou znaky vidět pouze za odlivu, píše britský Daily Mirror.

Nerozluštěné nápisy jsou z velké části složené z kapitálek (velkých písmen), obsahují také čísla 1786 a 1787 a obrázku plachetnice. Jeden z úryvků uvádí ROC AR B…DRE AR GRIO SE EVELOH AR VIRIONES BAOAVEL.

Veronique Martinová, která vede výzkum podivných nápisů, věří, že čísla v kameni jsou data, která se vážou k dělostřeleckým bateriím v blízkém městě Brest.

Související obsah

"Někteří lidé nám tvrdí, že je to baskičtina, jiní, že stará bretonština, ale nikdo zatím text nedokázal rozluštit," uvedl starosta města Dominique Cap.

Proto rada města vypsala už zmíněnou odměnu. Tu dostane ten, kdo přednese nejpravděpodobnější a nejuvěřitelnější výklad.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz